Elfogadta az új szeles szabályozás sarokköveit szerdán a kabinet, de módosítani kellett az eredeti terveken: Brüsszel hallani sem akart arról, hogy koncesszióba adják a szélenergia-ipart.
Teljes volt az elutasítás Brüsszelben, ezért a kormány – bár ezt tartotta volna a leghatékonyabb megoldásnak – nem koncessziós keretek között engedélyezi ismét a szélerőművek hazai telepítését. Erről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt a hvg.hu kérdésére a csütörtöki kormányinfón.
Gulyás szerint az új szeles szabályok sarokköveit a szerdai kormányülésen elfogadták, és ugyan még szükség van utóegyeztetésre, de „még november hónapban, de legkésőbb december elején meg fog jelenni” az új szabályozás.
Arról, hogy most már tényleg jönnek az új szabályok, már a múlt héten is írtunk, de akkor még arról volt szó, hogy – a lakossági hulladék kezeléséhez vagy az autópályák üzemeltetéséhez hasonlóan – ezt is koncesszióba adnák.
November közepén vége lehet a szélenergiacsendnek itthon, de a kormány még csavarna egyet rajta
Hét és fél hónap késéssel, de úgy tűnik, végre eljut oda a kormány, hogy ismét lehetővé tegye új szélerőművek telepítését. Az azonban, még kérdés, hogy kinek fogják megengedni, Tordai Bence, a Párbeszéd-Zöldek parlamenti képviselője szerint itt is koncesszióban gondolkodik a kormány.
Az új szabályok elfogadása bő hét hónappal lépi túl azt a határidőt (március 31-ét), amit a szélerőművek telepítésének ismételt lehetővé tételére eredetileg vállalt a kormány tavaly, igaz már tavasszal látni lehetett, hogy azt nem fogják tartani.
Magyarországon a bő tíz éve nem épült új szélturbina, mivel a kormány – máig nem világos pontosan milyen okokból – ellehetetlenítette ezek telepítését. Pedig a hazai szélpotenciál meglenne nem csak ahhoz, hogy a szélerőművek hatékonyan egyensúlyozzák ki a napelemes energiatermelés – éjszakai és téli sötét – üres óráit, de ahhoz is, hogy számottevő mértékben lehessen velük csökkenteni Magyarország gázfüggőségét. A széllel kapcsolatos kormányzati politika tavaly kezdett fordulni, és az év végére vált világossá, hogy elkerülhetetlen lesz ismét engedélyezni az új szélturbinákat, kérdés, hogyan alakítják az új feltételeket.
Itt a várva várt fordulat a szélenergiában Magyarországon, de így is lehetnek még buktatók
Március végétól megszűnik páriának lenni itthon a szélenergia, ezt, bár a részletek taglalása nélkül, de már a kormányinfón is bejelentették. Az viszont még kérdéses, milyen gyorsan fogják a szélerőművek tiszta és olcsó energiával ellátni Magyarországot, amely meglehetősen lemaradt ezen a területen az elmúlt évek tiltása nyomán.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai
Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.