Van mód az éves elszámolásra minden, már meglévő beruházás esetében, sőt azoknál is, akik igényüket szeptember 7-ig benyújtották, de lesz egy határidő is, amíg meg kell valósítsák ehhez. A többiek már bruttó elszámolásba kerülnek majd.
Miután a Fidesz frakcióvezetője arra kérte az energetikai minisztériumot, hogy ne vezessék ki az éves szaldóelszámolást a már meglévő háztartási napelemes rendszerek esetében, majd az Energiaügyi Minisztérium államtitkára levélben kérte a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal elnökét, hogy fontolják meg az éves elszámolás megtartását, Lantos Csaba miniszter a Facebookon jelentette be, hogy megtartják a rendkívül kedvező elszámolási rendszert.
Megerősíthetem, hogy van mód az éves elszámolásra minden, már meglévő beruházás esetében, sőt azoknál is, akik igényüket mostanáig benyújtották, de a fejlesztést még nem valósították meg
– jelentette ki az energiaügyi miniszter, aki szerint „a jövő évtől is fenntartják az éves elszámolást a már működő háztartási méretű napelemes rendszerekre a telepítéstől számított tíz éven át."
Hozzátette, hogy a megállapodás szerint a hivatal a lehető leggyorsabban elvégzi a szükséges rendeletmódosítást, és ezúttal azt is konkretizálta, hogy még kik maradhatnak benne az éves elszámolásban:
mindenki, akinek már üzemel a háztartási napelemes rendszere, illetve azok is, akiknek már előkészületben van ilyen, vagy legkésőbb idén szeptember 7-ig jelezték fejlesztési igényüket, és a rendszert 2025 év végéig telepítik.
A miniszter szerint az ezután induló fejlesztések már a bruttó elszámolás alá kerülnek, ami európai uniós elvárás, de ennek részleteiről még nem mondott semmit, csak megismételte azt, amit már korábban többször is jelzett tárcája: hogy keresik a lehetőségét, hogy ösztönözzék az új beruházásokat.
Egyúttal azt is megismételte, hogy hamarosan tájékoztatnak arról, milyen ütemezésben oldják fel a napelemes rendszerek tavaly októberben elrendelt hálózati csatlakozási tilalmát.
A miniszter két hete még arról beszélt, hogy január 1-jével minden meglévő napelemes rendszer havi szaldóba, az újonnan telepítettek pedig bruttó elszámolásba kerülnek át. Az akkori bejelentés hatalmas felzúdulást keltett az érintettek körében, volt, aki arról beszélt, hogy esélye sem lesz, hogy megtérüljenek a beruházások, és aláírásgyűjtést is indítottak az éves szaldó mellett, illetve a Fidesz frakcióvezetője is akcióba lendült.
Sokan ugyanis a rendkívül kedvező, az áramdíjuk lenullázásával kecsegtető éves szaldóval számolva vágtak bele napelemek telepítésébe. Ennek révén ugyanis lehetővé válik, hogy a téli hidegebb és kevésbé napos hónapok magasabb áramfogyasztását a napelemeik által a naposabb nyári hónapok alatt elérhető plusz termeléssel kompenzálják. A havi szaldóba átkerülés ezt teljesen ellehetetlenítette volna, és sok rendszer esetében rendkívül távolra tolta volna ki a megtérülés idejét, bár nem minden esetben.
Most akkor megéri-e egyáltalán napelemet telepíteni a háztetőnkre? A kormány szerint igen, elmagyarázzuk, miért
Éles kritikákat váltott ki a háztartási napelemes rendszerek elszámolásának átalakítását érintő kormányzati terv. Van, aki attól tart, hogy nem éri majd meg megújulókba fektetni a családoknak, hiszen a napelemes otthonok gazdái jövőre végleg búcsút mondhatnak a nullás éves számláknak.
A felzúdulás nyomán egyenesen a Fidesz-frakció vezetője, Kocsis Máté kérte a minisztert, hogy tartsák meg az éves szaldót, amire az nyitottnak mutatkozott.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között
Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.