Mi okozza az erdőtüzeket, és hogyan teszi gyakoribbá őket a klímaváltozás? Mit jelent az, hogy egy erdő „alkalmazkodik" hozzá? Mennyire kell tartanunk attól, hogy Magyarországra is elérnek a Dél-Európában mindennapossá váló tragédiák? Ezekről beszélgettünk fenntarthatósági podcastunkban Gálhidy Lászlóval, a WWF Magyarország Erdő programvezetőjével.
Ausztrália, Kanada, Kalifornia, Görögország, Portugália, Spanyolország – lassan nehéz listába szedni az országokat, ahol a közelmúltban hatalmas kiterjedésű erdőtűz pusztított.
De miért tör ki egy erdőtűz – és miért törnek ki egyre gyakrabban, egyre közelebb Magyarországhoz? A zCast évadzáró epizódjában Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programvezetője beszélt arról, miért nehéz megfékezni az erdőtüzeket, milyen hatással vannak az élővilágra és a környező közösségekre, mekkora veszélyben van Magyarország és mit tudunk tenni, hogy megelőzzük a katasztrófát.
Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcasts-on, Google Podcasts-on vagy SoundCloudon!
- 1:00: Leggyakrabban mi okozza az erdőtüzeket Európában?
- 3:35: Hogyan járul hozzá a klímaváltozás az erdőtüzek megszaporodásához?
- 5:59: Mit tesz egy erdő élővilágával egy erdőtűz? Hogyan tud „alkalmazkodni” egy erdő a tüzekhez?
- 10:17: Hogyan kell eloltani egy erdőtüzet? Miért nehéz, miben más, mint más tüzek?
- 12:26: Milyen hatással van az erdőkhöz közeli közösségekre egy erdőtűz?
- 15:14: Hogyan lehet újjáépíteni a tűz után az erdőket és környezetüket?
- 17:37: Miért kéne sokkal többet foglalkozni az erdők helyzetével még akkor is, ha a közvetlen közelünkben egyelőre nem gyakori?
- 20:41: Mindenki ismeri a statisztikát, hogy hány focipályányi erdő tűnik el naponta a Földről – mit sikerült elérni eddig, hogy csökkentsük az erdőirtást a világban?
- 23:17: Melyek a leginkább veszélyeztetett erdős területek Magyarországon?
- 24:27: Érezhető már a klímaváltozás hatása a magyar erdőkön?
- 25:14: Ha semmi nem változik, elképzelhető, hogy Magyarországon is rendszeresek lesznek az erdőtüzek?
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.