Egyes hazai háziorvosok már most is a mentális panaszok kiegészítő terépiájaként írja fel a természetjárást, pár éven belül pedig tömegesen receptre írhatják fel a természetben eltöltött időt.
"A TB által finanszírozott terápiás szolgáltatásokra nagy a kereslet, de csupán a páciensek töredéke jut el" – emeli ki Mihók Barbara, ökológus, mentálhigiéniés szakember, az Environmental Social Science Research Group (ESSRG) kutatója és a Szegedi Tudományegyetem GTK tudományos munkatársa a Másfélfok természeti és humán egészség kapcsolatáról szóló beszélgetésén.
Bár Mihók Barbara szerint mentális panaszok kiegészítő terépiájaként pár éven belül már tömegesen írhatják fel a háziorvosok a természetjárást, ez jelenleg még újításnak számít, és elterjedését az segítené, ha a tudományos bizonyítékok minél inkább elérhetőek lennének arról, hogy ez valóban működik. A mentális egészség és a zöld felületek előfordulásának kapcsolatát mindenesetre egyre több tudományos kutatás vizsgálja.
Mint Mihók Barbara mondja, a hazai egészségügyi ellátásba kifejezetten nehéz bevinni a természettel való kapcsolatot, így egyelőre a leginkább a természetjárás egészségmegőrző szerepe kerül előtérbe: "a legjobb terápia a prevenció, és a természettel való közelségben nagy potenciál van. Ezzel pedig lekerülne a teher egy része az egészségügyi intézményekről is."
600-700 ezren pedig súlyos depresszióban szenvednek hazánkban, és a Covid óta még rosszabb a helyzet
A terápiás ellátás szűk keresztmetszete azért különösen nagy probléma, mert egyre nagyobb szükség van a szolgáltatásra: a Magyar Pszichiátriai Társaság még a Covid-időszak előtti tanulmánya szerint a magyar lakosság 15,4%-a küzd valamilyen mentális zavarral, 600-700 ezren pedig súlyos depresszióban szenvednek hazánkban. A súlyos depresszió közvetett és közvetlen terhe sem csekély:
az egészségügyi ellátásokból és a munka világából való kiesésből adódó terhek éves szinten 362 milliárd forintra rúgnak.
Ráadásul a Covid óta még rosszabb a helyzet Mihók Barbara szerint: a gyerekek körében pár hónap alatt az ötszörösére nőtt a szorongásos és depressziós esetek száma a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátria Kórház és Szakambulanciáján, a sürgősségi esetek száma 40 százalékkal emelkedett.
A jótékony hatás eléréséhez elég egy 20-30 perces séta a természetben
Az Ökológiai Kutatóközpont 2021-es tanulmánya szerint a természettel való kapcsolat sok, tudományosan is alátámasztott előnnyel jár az egészségünkre nézve:
javítja a mentális működést, gyorsítja a stressz utáni regenerációt, javítja a hangulati állapotot, a figyelmi és kognitív funkciókra is pozitív hatást gyakorol.
A jótékony hatás eléréséhez nem kell sok, elég csupán egy 20-30 perces séta a természetben, ami után már kimutatható, hogy javulnak a kognitív funkcióink. Emellett a természet gyógyítóan hat a mentális betegségekre, így már napjainkban is használják a poszttraumás stressz szindróma, ADHD-val, demenciával érintettek magatartási zavarainak mérséklése kiegészítésként a természet vagy az állat asszisztált terápiákat.
Az Egyesült Államokban már bebizonyították azt is, hogy jelentősen alacsonyabbak az egészségügyi kiadásai azoknak az amerikaiaknak, akik természet közelében élnek. Egy 16 ezer fős finn tanulmány pedig a gyógyszerhasználat és a természetjárás közt talált összefüggést: a tanulmány résztvevői mentális nehézségek esetén harmadával kevesebben nyúltak gyógyszerhez, amennyiben heti 3-4-szer kirándultak. Sőt, a magas vérnyomás, asztma kezelésére is csökkent a szedett gyógyszerek mennyisége.
Nem lehet a természetvédelem nélkül beszélni az emberi egészségről
A humán egészség, és a természeti környezet állapota összefügg - ecseteli Mihók Barbara, ugyanis
a planetáris egészség szemléletmódja szerint népegészségügyet nem lehet külön kezelni a bolygó, a természet egészségétől.
Mint mondja, az kifejezetten rossz hatással van a mentális egészségünkre, ha kihalnak egyes fajok, és hogy romboljuk a környezetet, így a biodiverzitás krízis a mentális egészségünkre is hat. Ezt jelzi szerinte az is, hogy a svájci farkas kilövése kapcsán kifejezetten nagy volt a felzúdulás: az empátia nem csak az embertársainkhoz köthető, hanem a természet-, és állatvilághoz is.
Már egyes magyar háziorvosok receptre írnak fel természetjárást
Bár a rendszerváltás utáni években hangsúlyos volt a természetvédelem - ez volt "a hazai természetvédelem aranykora" -, de 2010 után egyre inkább veszített a politikai súlyából - mondja Mihók Barbara. Pedig szerinte az a mentális egészségi mutatókon is segítene, ha a természettel való kapcsolatot a klinikai gyakorlatba is széles körben beemelnék. Emellett, szakterületek képviselőivel,
közgazdászokkal, orvosokkal, pszichológusokkal együtt szükség van az egészség fogalmának újraértelmezésére.
Jó példának hozza fel a szakember a Bács-Kiskun Megyei Kórház gyógyítókert nevű kezdeményezését, vagy az Észak-budai Szent János Centrumkórház pszichiátriai betegek számára nappali foglalkoztatóként fenntartott kertet is.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Libanonban értettem meg, hogyan durvulhatott be ennyire a Közel-Kelet - Földes András videója
Hogy történhetett, hogy Izrael Libanont bombázta, de Szíriában dőlt meg a rezsim? A legfeszültebb időszakban utaztam az ostromlott országba, ahol közelről láttam a Hezbollah elleni háborút. Miért támogatja a libanoniak egy része Izraelt? Hogyan ejtette túszul a Hezbollah egész Libanont? Hogy lehet kilőni egyetlen emeletet egy toronyházból? Szellemvárosokban forgattam, ahol nem csak a bombázásoktól, de a lincselésre kész lakóktól is tartani kellett. Nézze meg Földes András teljes riportfilmjét.