A világon elsőként, 2024-től minden diáknak fel kell majd vennie ezt a tárgyat.
A Barcelonai Egyetemen tanuló diákoknak 2024-től kötelező lesz a klímaválság kurzus. Az intézmény ezzel az ülősztrájkot tartó aktivisták követeléseit teljesítette. A fosszilis tüzelőanyag-ellenes szervezet, az End Fossil Barcelona egy csoportja hét napig foglalta el az egyetemet.
A világon először, a 2024-es tanévtől kezdve mind a 10 ezer végzős és posztgraduális hallgatónak kötelezően részt kell vennie a kurzuson. A hatezer egyetemi dolgozó számára is kidolgoznak egy képzési programot az éghajlati kérdésekkel kapcsolatban.
Federico Demaria, az egyetem közgazdászprofesszora, aki egyike volt annak a 200 tanárnak, aki támogatta a diákok követeléseit, azt mondta, az egyetemi oktatás paradigmaváltását jelenti a kurzus bevezetése. Megemlítette azt is, hogy az egyetemfoglalók ellen az intézmény 10 vagy 15 évvel ezelőtt beküldte volna a rendőrséget. „De most már nem lehet őket kirúgni, mert tudják, hogy igazuk van, és a társadalom támogatja őket” – fogalmazott.
Egy nagyrészt az aktivisták által kijelölt szakértőkből és egyetemi oktatókból álló bizottság fog összeülni, hogy megvitassa a kurzus tartalmát. A kurzus öt kreditpontot ér majd. Minden kredit 25 órányi tanulmányi időt jelent.
Az egyetem közleményében azt írta, hogy „teljes mértékben elkötelezett a klímavészhelyzet okainak felszámolása és következményeinek enyhítése mellett.”
Kik azok, akik leöntik a híres festményeket és kik állnak mögöttük?
Mit éreznek, amikor valami gyönyörűt és felbecsülhetetlen értékűt elpusztítanak a szemük előtt? Felháborodnak? Jó! Hol van ez az érzés, amikor azt látják, hogy a bolygót pusztítják el? Ezt a festményt üveg védi, rendben van (...), de a gyerekeink jövője nincs" - mondja egy Just Stop Oil radikális klímavédelmi mozgalom nevét viselő fehér pólóba öltözött férfi, miközben Vermeer Lány gyöngy fülbevalóval című festménye mellé ragasztja a kezét a hágai Mauritshuisban.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát
A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.