A magyar kormány egyelőre nem használja ki az energiaválságot a klímavédelmi célok gyorsabb elérésére, helyette inkább önti a pénzt az atomenergiába és a szénbe – olvasható az e heti HVG-ben.
Kapóra jött az energiaválság az Orbán-rezsimnek, egy csomó olyan tennivalót letudhat, ami egyébként sokkal nehézkesebben menne. Például megszerezhette az ország szinte egyetlen barnaszénbányáját, az Ormosszén Zrt.-t. A cikk szerint ennek a jelentősége, hogy a kormánynak most már azért a szénért sem kell piaci árat fizetnie, amelyet a rászorulóknak ad a szociális tüzelőanyag-programban.
A szénfelhasználás az Európai Unió országaiban az orosz–ukrán háború miatt 10 százalékkal nőtt, ugyanakkor ezzel párhuzamosan Európa sok országában növelik a nap- és szélerőművek arányát, az Orbán-kormány mozgása viszont éppen ellentétes: a napelemek által termelt áram befogadását leállította, a szélerőművek engedélyezését éppen csak fontolgatja.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az utóbbi hetekben rendre egy 16 milliárd eurós energetikai csomagról beszélt: ennyit szán a kormány a következő nyolc évben az energiaszektor modernizálására. Viszont azt is elmondta: Magyarország csak olyan beruházásokra hajlandó a megújuló energiafélék és az energiahatékonyság területén, amelyeket részben az Európai Unió finanszíroz. Az uniós pénzek azonban a jogállami hiányosságok miatt elakadtak, így erre hivatkozva egyelőre sem a napelemes projektek, sem az épületszigetelési programok nem folytatódnak.
További részletek az e heti HVG-ben, illetve a hvg360.hu-n olvashatóak.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A lakossági napelemprojekteknek annyi, Mészáros Lőrincnek nem kell aggódnia
Nagymenőkkel társul az állami tőkealap a napelembizniszben
Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek
Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.