A bizonytalanok és az egészségtudatosságra törekvők számára megfelelő alternatíva a zabital.
A növényi italok fogyasztása környezetterhelés szempontjából előnyösebb a tehéntejnél, azonban sokakat visszatart a növényi eredetű termékektől és helyettesítőktől a magasabb élvezeti érték és az ár. Mégis egyre többen veszik figyelembe azt, hogy a tehéntej előállítása során keletkező környezeti-éghajlati terhelés jelentősen magasabb a növényi italokéhoz képest – derül ki a Másfélfok növényi italokat és a tehéntejet környezeti-éghajlati terhelés szempontjából összehasonlító tanulmányából.
A környezeti-éghajlati terhelés 3 fő szempont alapján határozható meg:
- vízigény
- földszükséglet
- üvegházhatású gázkibocsátások.
Az állati eredetű tehéntej környezeti-éghajlati terhelése pedig olyan magas, hogy
a növény italok közül még a rizsitalhoz tartozó legmagasabb karbonlábnyom mértéke is kevesebb, mint fele a tehéntej környezeti terhelésének.
Ráadásul, bár a legtöbb növényi ital előállítása során a felhasznált víz mennyisége igen magas, még így is csupán a fele, mint amit a tehéntej előállítása igényel. Kivételt képez ez alól a legnépszerűbb tejalternatíva, a mandulaital, amelynek vízigénye sok esetben többszöröse a tehéntejének, vagy azzal összehasonlítható mértékű. Emellett jelentős a méhek számára káros permetezőszer-igénye is, továbbá a Föld mandulatermelésének nagyjából 80 százaléka Kaliforniából származik, így a szállítás során keletkező üvegházgáz-kibocsátás is megfontolandó. A kókuszalapú tejhelyettesítők szintén rendelkeznek ezzel a hátránnyal, ezenfelül a gazdaságos termelést megalapozó erdőirtások a biodiverzitást erősen megtépázzák, és növelik a kibocsátásokat.
Azonban általánosan elmondható, hogy termőföld-szükségletet tekintve jellemzően a tehéntej megtermeléséhez szükséges föld kevesebb, mint 10 százaléka elegendő a növényi italok előállításához.
A legkiegyensúlyozottabb alternatíva a tanulmány szerint a szójaital, azonban ennek nagy mennyiségben fogyasztva jelentősek az antinutritív, vagyis az emészthetőséget rontó összetevői, és magas a hormonhatású fitoösztrogén bevitele.
Bár az eddig megjelent tanulmányok egymásnak ellentmondó eredményekről számolnak be, a bizonytalanok és az egészségtudatosságra törekvők számára megfelelő alternatíva a zabital, hiszen ez esetben legtöbbször a vásárlás helyéhez közel megtermelt termékről van szó (az itthon legnépszerűbb italok esetében ez Franciaország, Ausztria és Németország).
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Látogatóba mentünk egy sztártehénhez és megtudtuk, hogyan járhatna kisebb környezeti kárral a tejtermelés
„Az egész testemet öt dollárért árulta az Onlyfans, kevesebbért, mint egy gyorséttermi menü"
Az erotikus tartalmat szolgáltató közösségi oldal azzal az ígérettel csábított magához csaknem 240 millió felhasználót, hogy egy biztonságos közösségépítő környezetet – és nem utolsó sorban megélhetést – kínál. A csillogó felszín mögött azonban ez az ígéret sokszor semmit sem ér.