A magyar külügyminiszter szerint nagy bajban lenne az ország, ha a kormány nem köti meg tavaly a hosszú távú gázvásárlási megállapodást a Gazprommal.
Magyarország földgázellátása továbbra is biztos lábakon áll, a szállítások a szerződések szerint, megfelelő mennyiségben, mindenfajta fennakadás vagy zavar nélkül zajlanak – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken.
A tárcavezető rámutatott, hogy jelenleg rendkívül komoly feszültségek vannak a nemzetközi politikai életben, amelyeknek egy részét pedig az energiaellátással kapcsolatos kérdések generálják. „Sajnos az elmúlt időszakban a válságok kísérőjellege lett az a bizonytalanság, amely egyes országok, sőt térségek energiaellátásának biztonságával kapcsolatos” – fogalmazott, majd emlékeztetett rá, hogy az Európába irányuló irányuló orosz földgázszállítások az elmúlt napokban több ütemben is csökkentek több ország irányába.
Szijjártó Péter ezzel kapcsolatban közölte: „szeretnék megnyugtatni mindenkit, hogy Magyarországot ezek a mennyiségcsökkentések nem érintik. Magyarországra az Oroszországból importált földgáz mindenfajta fennakadás nélkül, menetrend és a megkötött szerződések szerint érkezik.” Aláhúzta, hogy Magyarország ellátásának legnagyobb része Ausztrián és Szerbián keresztül érkezik, előbbi ország felől napi 12-14 millió köbméter, utóbbi felől napi 10-16 millió köbméter. Emellett folyamatos a beszállítás Szlovákia és Horvátország irányából is.
„Jól tettük, hogy tavaly ősszel hosszú távú gázvásárlási megállapodást kötöttünk a Gazprommal. Ha ezt nem tettük volna meg, akkor az elmúlt hónapokban is nagy bajban lettünk volna, és most is nagy bajban lennénk” – jelentette ki a miniszter.
Ezt követően pedig arra is kitért, hogy „helyes volt magunkat összekötni a szomszédok földgázellátási rendszereivel, hiszen így gyakorlatilag mind a négy égtáj irányából folyamatosan a rendelkezésünkre állnak a szállítási útvonalak”.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy péntek délelőtt kiderült, a Gazprom a szerződött gázmennyiségnek csak a felét szállította le Olaszországnak, ugyanezt tapasztalták a németek is. A Gazprom feje, Alekszej Miller ezt követően úgy fogalmazott, hogy „A földgáz a mi termékünk, és mi a saját szabályaink szerint játszunk”. Az oroszok persze az Északi Áramlat 1 leállását egy műszaki hibának és annak tudják be, hogy a Siemens leányvállalata nem szállított le nekik fontos alkatrészeket a gázvezetékek működtetéséhez. Németország gazdasági minisztere, Robert Habeck szerint ez csak ürügy, valójában az oroszok a földgáz árának emelését akarják elérni a globális piacon. A Deutsche Welle szerint az orosz döntés időzítése sem véletlen hiszen Olaf Scholz kancellár, Emmanuel Macron francia elnök és Mario Draghi olasz miniszterelnök társaságában Kijevben tárgyalt. Ezen utóbbi olvasatot látszik alátámasztani az is, hogy Franciaországba sem érkezik már orosz gáz.
Az orosz-ukrán háborúról tudósító hírfolyamunkat alább találja:
Az orosz külügyminiszter szerint Oroszország nem indított inváziót, Zelenszkij hologramként jelent meg - a háború pénteki eseményei
Szergej Lavrov a BBC-nek adott interjúban próbálta elhitetni azt, hogy Ukrajnában nácik tevékenykednek. Az orosz ENSZ-nagykövet szerint az EU veszélyesen politizál. Folyamatosan frissülő cikkünk az orosz-ukrán háború pénteki fejleményeiről.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Franciaországba már nem érkezik orosz gáz
Gazprom-főnök: Mi határozzuk meg a gázkereskedés szabályait
Megérkeztek a legvadabb gazdasági jóslatok 2025-re – bármilyen hajmeresztőek is, érdemes felkészülni rájuk
A Saxo Bank elemzői, ahogy minden évben, most is a lehető legrosszabb eshetőséget is figyelembe véve jósoltak a jövő évre. Fantáziájukban az Nvidia mindent elsöprő szárnyalása, az OPEC bukása, a kínai gazdaság visszapattanása, a biotechnológia nagy ugrása alakíthatják majd a világgazdaságot 2025-ben.