Bár a helyiek általában farkasok támadásáról számoltak be, most a DNS-vizsgálatok helyretették a kérdést.
Az elmúlt egy évben Erdőkövesden, Mátranovákon, Kácson és Miskolcon is ragadozók támadtak haszonállatokra, ezeket az eseteket a beszámolók alapján farkasoknak tulajdonították. Mátranovákon a helyiek arról számoltak be, hogy a farkasok a szarvasokat és az őzeket beűzik a településre. Februárban egy hatalmas gímszarvasbika menekült a faluba, az állat annyira súlyosan megsebesült, hogy le kellett lőni.
Farkasok űzik be az őzeket és a szarvasokat Mátranovákra
Pár napja egy jókora gímszarvast sebeztek meg a vadállatok. A településen farkasveszélyre figyelmeztető táblákat tettek ki.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága szerint azonban nem farkasok voltak a támadók, hanem minden esetben kutyák. A szakemberek a helyszíneken a harapásnyomokból, illetve az ottmaradt szőrből DNS-mintákat vettek, és azok nem mutattak egyezést a hazai farkasok DNS-eivel. Annál inkább a kutyákéval, az erdőkövesdi és mátranováki esetnél ráadásul nem is egyet mutattak ki, vagyis több vett részt a támadásban.
A nemzeti park közleménye szerint ezek az eredmények összecsengenek az elmúlt években tapasztaltakkal, vagyis a farkasoknak tulajdonított eseteknek csupán a töredéke igazolható. Azt írják, a vadászható fajok rendszeres és természetes fogyasztói a hazai nagyragadozók, a farkasok, azonban számos esetben az elkövetők kóbor kutyák, ahogy a mátranováki gímszarvas esetében is.
(Képünk illusztráció, egy ártatlan farkast ábrázol.)
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Remekül érzi magát a börzsönyi farkas
Farkasok űzik be az őzeket és a szarvasokat Mátranovákra
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?