Őrizetbe vették a Greenpeace hét aktivistáját csütörtökön, miután behatoltak az észak-franciaországi Flamanville közelében működő, nyomottvizes atomerőműbe - közölte a szervezet.
Csütörtök reggel óta tucatnyi Greenpeace-aktivista akadályozta meg a járművek belépését az erőmű két főbejáratánál, ahol mintegy 2800 fő dolgozik. Az aktivisták, akik közül többen hatalmas fémállványokhoz láncolták magukat, a gyalogos forgalmat nem akadályozták. A helyszínen egy kisteherautó parkolt, "Atomenergia: Macron felelőtlen" és "Nyomottvizes reaktorok = kudarc" feliratú transzparensekkel.
"A tiltakozás célja, hogy bírálja Emmanuel Macron és más atomerőmű-párti jelöltek felelősségét, akik újabb nyomottvizes reaktorokat akarnak építeni, amikor Ukrajna példáján láthatjuk, hogy az atomerőmű veszélyes" - magyarázta Nicolas Nace, a Greenpeace France egyik vezetője.
Az ügyészség is megerősítette, hogy "behatolás történt a létesítménybe", és ennek nyomán többeket őrizetbe vettek.
A Flamanville-i atomerőmű új reaktorát az EDF francia áramszolgáltató építteti, az építkezés késlekedésekkel és többletköltségekkel jár. Emmanuel Macron február 10-én jelentette be, hogy 2035-ig hat új nyomottvizes reaktort építenek Franciaországban a Normandiában már épülő mellett. A 2007-ben kezdődött normandiai építkezés 11 évet csúszik, és a költsége 12,7 milliárd euró lesz az EDF szerint, a 2006-ban bejelentett 3,3 milliárd helyett. A számvevőszék 2020-ban 19 milliárd euróra becsülte a számlát. Az EDF szerint az új reaktor 2023-tól termel majd áramot.
A Greenpeace az év elején moratórium elrendelését kérte a munkálatokra, "hogy függetlenül meg lehessen állapítani a nyomottvizes reaktorok élettartamát".
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?