Zhvg Gonda Gréta 2022. március. 02. 11:07

Már a közeljövőben 30–40 nappal megnőhet a 35 fok feletti csúcshőmérsékletű napok száma

Gonda Gréta
Szerzőnk Gonda Gréta

A kukorica terméshozama 3 Celsius-fokos felmelegedés esetén a felére csökkenhet.

A klímaváltozás bizonyítottan veszélyezteti a bolygó ökoszisztémáját és az emberek egészségét, azonban mostanra már nagyon kevés idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy az emberiség számára élhető jövőt biztosítsunk – elemezte az Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) kettes munkacsoportja által készített jelentést Ürge-Vorsatz Diana, fizikus, éghajlatkutató a Másfélfok online sajtóeseményén.

Már eddig is 1,1 Celsius-fokkal nőtt a globális átlaghőmérséklet az iparosodás előtti szinthez viszonyítva, és 2040-ig mindenképpen elérjük a 1,5 Celsius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedést. Azonban minden további kismértékű melegedés sokat számít.

– mondta Ürge-Vorsatz Diana, aki az IPCC következő jelentését kidolgozó harmadik munkacsoportjának alelnöke is.

A jelentés Európa számára 4 fő területen azonosított kockázatokat:

  • hőség
  • mezőgazdaság
  • vízhiány
  • áradások

Ezek már 2 Celsius-fokos melegedés mellett is drasztikus hatást gyakorolnak majd az emberi életre és a gazdaságra, azonban a kockázatoknak kitett emberek száma és a gazdasági veszteség 3 Celsius-fokos felmelegedés esetén megduplázódik.

A klímaváltozás csapásai közül a legtöbben a hőség miatt halnak meg Európában

Az éghajlatváltozás számlájára rengeteg haláleset írható: míg Észak-Amerikában a viharkárok, Afrikában a szárazság okozza a legtöbb halálesetet, addig Európában a legtöbben a hőstressz és a meleghullámok miatt halnak meg.

Ráadásul a 1,5 Celsius-fokot meghaladó felmelegedés mellett Európa egész területén 2-3-szorosára nőhet a hőhatásokkal kapcsolatos halálozások száma. A felmelegedés jelentős hatással lesz a Mediterráneumban a vízminőségre és a víz elérhetőségére és az emberek egészségére, Délkelet-Európában pedig egyenesen vízhiány léphet fel.

Ürge-Vorsatz Diana figyelmeztetett,

már a közeljövőben 30–40 nappal megnőhet a 35 fok feletti csúcshőmérsékletű napok száma, ennek hatására az egészségügyi ellátó rendszerek további nyomás alá kerülnek, és az erdőtüzek száma is emelkedik.

Hozzátette,

a 3 Celsius-fokot meghaladó felmelegedés elviselhetetlen csapást mér Kelet-, és Dél-Európára, ehhez már nagyon nehezen tudunk majd alkalmazkodni: Dél-Európában élhetetlen lesz az éghajlat, csak légkondicionált területeken lesz elviselhető a hőmérséklet az idő 74 százalékában.

Magyarországon a mezőgazdaság van a legnagyobb veszélyben

Bár Észak- Európában 2 Celsius-fokos felmelegedésig növekedni fog a termelékenység, ez az előny nem tudja kompenzálni azokat a veszteségeket, amiket Dél-Európa elszenved.

Összességében jelentős termelékenység-csökkenés várható Európa legnagyobb részén. A kukorica és a búza terméshozama Spanyolországon és Magyarországon fog a leginkább visszaesni: a kukorica terméshozama 3 Celsius-fokos felmelegedés esetén a felére csökken.

Bár ezt öntözéssel jelentősen kompenzálni lehet, egyre kevesebb lesz az elérhető vízmennyiség, míg a vízigény megnő. A veszteségek elkerüléséhez teljes mértékig öntözéses mezőgazdaságra kellene átállni, azonban az átalakítást már most el kellene kezdeni.

– tette hozzá Ürge-Vorsatz Diana.

Dél-Európa nagy része lakhatatlanná válhat a vízhiány miatt

Európa-szerte két héttel is megnőhet az aszályos időszakok hossza és Európa déli részének egyharmada vízhiánnyal szembesül már 2 Celsius-fokos felmelegedés esetén is.

A vízhiánynak a városok a legjobban kitettek, azonban az alkalmazkodásnak van határa a szakértő szerint.

3 Celsius-foknál a geofizikai és technológiai lehetőségek kimerülnek, így Dél-Európa nagy részében ellehetetlenülnek a gazdasági tevékenységek, sőt egyenesen lakhatatlanná válik a terület.

Máshol a szélsőséges időjárás pusztíthat: az áradások jórészt a tengerparti területeket érintik, 2 Celsius-fokos felmelegedés esetén már visszafordíthatatlan károk történnek, például Velence kulturális értékei eltűnnek.

A világörökségi helyszínek harmadát fenyegeti a klímaváltozás

Addig nézze meg Velencét, amíg teheti!

Csökken a biológiai sokszínűség

Az éghajlati tényezők egymás hatásait erősítik: például a megnövekedett hőség aszályt okozhat, ezek együtt sokkal nagyobb veszteségekkel járnak a mezőgazdasági termelésben, ami csökkenti a produktivitást, a jövedelmeket és felhajtja az élelmiszerárakat. Ráadásul a kártevők és kórokozók elterjedését is elősegíti az éghajlatváltozás, ami tovább növeli a károkat az éghajlatkutató szerint.

A klímaváltozás egyik legnagyobb vesztesei a magyarországi erdők lesznek, a lucfenyők már most sem élnek meg hazánkban, és ezek a rovarkártevők miatt tovább pusztulnak. Míg sok rovar kihal, az életterüket betöltik a poloskák és a kullancsok, ezek további károkat okoznak.

tudatos mindennapok
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.