Zhvg hvg.hu 2022. február. 14. 11:40

2022 emlőse: egy zacskó sütőpor súlyát nyomó, szinte láthatatlan mászóbajnok

A természetben szinte láthatatlan, de élőhelyei pusztulása miatt egyre csökken a törpeegér száma. Ezért is választották idén az év emlősévé a fűszálakon és legvékonyabb ágakon is akrobatikusan mozgó, de úszni is tudó apró rágcsálót.

Zhvg
Friss cikkek a témában

A törpeegeret választotta 2022-ben az Év Emlősének a Vadonleső Program – közölte hétfőn a Herman Ottó Intézet (HOI). A legkisebb hazai rágcsálóként jellemzett védett törpeegér

mindössze annyit nyom egy levélmérlegen, mint egy zacskó sütőpor

– írták. Tudományos neve is beszédes: Micromys minutus, ami az összesen 10–15 cm közötti, apró termetére utal, aminek a felét eleve (önmagához képest) hosszú farka adja. Az apró egér háta vörhenyes barna, oldala világosabb, míg hasa egészen fehér.

Törpeegér művészi fűfészekben
Herman Ottó Intézet

A közleményben jelzik azt is, hogy a törpeegér elterjedése és állománya Európában – így Magyarországon is – visszaszorulóban van, elsősorban a magaskórós mezsgyék, vízparti nádasok, a cserjés erdőszélek és a sűrű sövények számának, kiterjedésének csökkenése miatt. Ezért is választották idén a 2012 óta védett (természetvédelmi értéke 25 000 forint) kis rágcsálót az év emlősének, amivel szeretnék felhívni a figyelmet sérülékeny élőhelyeinek védelmére.

A szegély-élőhelyek megőrzése, fenntartása, a külterjes, kistáblás, búvósávokkal tagolt mezőgazdaság erősítése, a természetes erdőszerkezet fenntartása, valamint az általános rágcsálóirtók visszaszorítása kiemelten fontos a faj védelme érdekében is – írták.

Aki látott már törpeegeret, az igen szerencsésnek vagy jó szeműnek mondhatja magát, hiszen, mint a közleményből kiderül:

apró termete, rejtőszíne és sűrű növényzetű élőhelye révén szinte láthatatlan.

Pedig érdemes figyelni, mert művészien kialakított, ökölnyi fűfészket épít, és fürgén, szinte akrobatikusan mászik fűszálakon, a bokrok, cserjék legvékonyabb ágain, de a fák törzsén is felszalad, ráadásul jól úszik. Mászás közben rendkívül mozgékony farkával nemcsak egyensúlyoz, hanem ügyesen kapaszkodik is.

Az Agrárminisztérium, a HOI valamint a Magyar Természettudományi Múzeum közreműködésével működtetett Vadonleső Program 2009 óta gyűjti 18 védett növény- és állatfaj elterjedési és veszélyeztetettségi adatait. Az Év Emlőse kezdeményezést nyolc éve indították, és egy egész éven át tartó rendezvénysorozat is társul hozzá: tudományos és népszerűsítő programokat szerveznek, gyermekeknek és fiataloknak szóló pályázatokat hirdetnek az adott fajjal és élőhelyével kapcsolatban. Tavaly a hermelin volt az év emlőse, lásd korábbi cikkünket lejjebb!

tudatos mindennapok
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.