A hírügynökség értesülései szerint a német kormány egyszerűen nem akar feszültséget Franciaországgal, és inkább tartózkodni fog az uniós határozattervezetről szóló szavazáson.
Úgy tűnik, az ellenállás csak a kirakatnak szólt, valójában éles fordulatot vett Németország véleménye az atom- és földgáz-energia fenntarthatóvá nyilvánításáról. Mint ismert, az Európai Unió szilveszter napján nyilvánosságra jutott határozattervezete szerint a két energiaforrás a zöld átállás időszakára átkerülne a fenntartható energiaforrások közé.
A német kormány az első hírek szerint elzárkózott ettől a megoldástól, azt greenwashingnak bélyegezték, illetve "abszolút helytelennek" titulálták - reakcióikról itt írtunk részletesen.
A Reuters azonban német kormányzati forrásokra hivatkozva hétfő este arról írt, hogy az ország álláspontja valójában korántsem ilyen mereven elzárkózó. A nevük elhallgatását kérő források szerint a Scholz-kabinet ugyanis nem akarja felvállalni a konfliktust az EU soros elnökével, Franciaországgal, így a határozattervezet majdani megszavazásakor egyszerűen tartózkodni fognak.
Az is afelé mutat, hogy Németország valóban csak konfliktuskerülésből nem feküdne keresztbe a tervezetnek, hogy az ország épp most zárta be három atomerőművét, és idén a maradék három is leáll. Számukra a tervezetből a földgáz átmeneti fenntarthatónak minősítése bírhat igazi téttel, ezzel válthatnák ki a szennyezőbb szénerőműveket. Mint ismert, az uniós Helyreállítási Alap pénzeit mások mellett a zöldenergia fejlesztésére lehet felhasználni, azzal kapcsolatban azonban eltérőek az álláspontok, hogy mi minősül ennek. A magyar kormány például szintén azon az állásponton van, hogy a zöld átmenet eszköze a nukleáris energia.
Az Európai Bizottság január 12-ig gyűjti a tagállamok álláspontjait a határozattervezetre. A tervezetet még a hónap végéig szavazásra akarják bocsátani.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk
Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.