Komoly az előrelépés azóta, hogy 1957-ben a folyót biológiailag halottnak nyilvánították.
Cápák, csikóhalak, angolnák és fókák élnek a Temzében – derül ki a brit fővárost, Londont kettészelő folyó állapotáról készített jelentésben. A Londoni Zoológiai Társaság (Zoological Society of London, ZSL) vezetésével készült kutatás megállapításai azért is örömteliek, mert a folyót 1957-ben „biológiailag halottnak” nyilvánították – írja a BBC.
Az 1990-es évektől kezdve a Temzében és annak közelében élő madár- és tengeriemlős-fajok, valamint ezek természetes élőhelyeinek száma is emelkedett, a halfajok számában viszont enyhe csökkenés tapasztalható – állapították meg a szakértők.
A riport szerint a víz minősége az oxigénmennyiség szempontjából javult, ám még mindig nagy mennyiségű szennyvíz kerül bele kezeletlenül. 2025 után ezen a téren is lehet majd javulás, addigra elkészül ugyanis az a 24 kilométer hosszú csatorna, amely elvezeti azt a 39 millió tonna szennyvizet, amely évente a Temzébe zúdul.
Aggasztó azonban, hogy a folyó vizének átlagos hőmérséklete évente 0,2 Celsius-fokkal emelkedik a klímaváltozás hatására, a tenger szintje pedig 4 millimétert emelkedik.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Nem tudták megmenteni a Temzében rekedt bálnát
Megszámolták a fókákat a Temzében, most örülnek a tudósok
Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”
„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.