A szakembereket is sokkolta a veszélyes idegméreg, a karbofurán koncentrációja, amit a NÉBIH vizsgálata állapított meg a turai madármérgezésnél talált csalikban. Ekkora mennyiségű méreg akár 158 embernél is okozhatott volna halálos mérgezést.
Jól sejtették a madárvédők, az egyik legveszélyesebb idegmérget, karbofuránt használták a turai madármérgezés elkövetői. A mérget olyan koncentrációban alkalmazták, ami még a szakembereket is sokkolta: egyes csalétkekben 6000 mg/kg-t meghaladó koncentrációt, egyes elhullott barna rétihéjákból pedig közel 60 mg/kg értéket mutattak ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) vizsgálatai során.
Ezek az értékek minden eddigi esetet sokszorosan felülmúltak, a rétihéjákból kimutatott koncentráció a halálos dózis 36-szorosa volt
– közölte csütörtökön a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A turai Szent András Dombi vadásztársaság működési területén szétszórt csalikban lévő méregmennyiség elég lehetett volna 158 ember, 158 ezer barna rétihéja vagy a parlagi sas teljes világállományának halálos megmérgezéséhez – írták.
Az MME szerint kétségtelen, hogy szándékos mérgezés történt (ahogy egyszer már történt ilyen 2010-ben is a helyszínen). A fenti értékek azonban csak a begyűjtött csalikra vonatkoznak, az elkövetőnél ennek a mennyiségnek a sokszorosa kellett, hogy legyen a csalétkek elkészítéséhez. Az MME korábban a helyszínen számolt be arról, mekkora pusztítást okoztak a mérgezéssel:
Döglött rovarok a tetemek körül - egyre súlyosabb dolgok derülnek ki a turai madármérgezésekről
A Turán történt eset Magyarország eddigi legsúlyosabb vadmérgezése, a sok tucat rétihéja és más védett madár mellett már egy rétisas, illetve macskák, kutyák és más vadak is elpusztultak az idegméregtől, amellyel vastagon átitatták a szétszórt csalétkeket. A méregtől pedig meghaltak el elhullott állatokból lakmározó rovarok, a rovarokat elfogyasztó énekesmadár, de még az énekesmadárból falatozó héja is.
A természetvédők emlékeztettek, hogy a karbofurán használatát 2008-ban az Európai Unió teljes területén betiltották, de gerinces állatok szándékos mérgezésére soha nem is volt szabad használni. Korábban növényvédelmi célra alkalmazták,
ez volt a valaha mezőgazdasági forgalomba hozott legmérgezőbb vegyület.
Halálos dózisa (ún. LD50) különböző emlősfajoknál 3–19 mg/testtömeg-kilogramm között változik, de a madarak általában ennél jóval érzékenyebbek, és számos fajnál (így például az amerikai vércsénél) 1 mg/ttkg alatti értékeket is mértek.
Az MME a méreg emberre gyakorolt hatásáról Zacher Gábor toxikológust kérdezte meg, aki közölte,
a karbofurán tartalmú szerekből egy késhegynyi por (1 g) vagy egy negyed teáskanálnyi oldat (1 ml) már jó eséllyel emberre nézve is halálos lehet, de ennek a töredéke is már komoly tünetekkel és akár maradandó egészségkárosodással járó mérgezést okozhat.
Az MME jelezte azt is, hogy a területen fészkelő rétisas-párt a napokban lefotózták önkénteseik. A madarak annak ellenére életben maradtak, hogy a fészküktől alig 200 méterre is találtak mérgezett csalit, ez az egyesület szerint részben a szerencsének, részben a természetvédőknek, és az MME méreg- és tetemkereső kutyás egységnek köszönhető, akik rengeteg munkával, de gyorsan derítették fel és mentesítették a környéket a halálos csalétkektől.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Turai madárpusztítás: már állatkínzás miatt is nyomoz a rendőrség
"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal
Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.