Zhvg MTI 2021. szeptember. 01. 20:20

Ciprus az EU segítségét kérte a szigetet fenyegető olajfolt miatt

Ciprus szerdán segítséget kért az Európai Uniótól a sziget keleti partjainál elterülő hatalmas olajszőnyeg miatt.

Az Európai Bizottság (EB) egyik szóvivője a nap folyamán közölte, a brüsszeli hatóság felajánlotta, hogy egy különleges, olajszennyeződések eltávolítására épített hajóval segítik a munkálatokat. Az EB emellett együttműködést javasolt az érintett országoknak a barcelónai megállapodás keretében, amely a Földközi-tenger védelméről rendelkezik.

Kedden a sziget hatóságai közölték, félő , hogy a szennyezés órákon belül elérheti a sziget északkeleti partjait a Karpaszia (törökül: Dipkarpaz) földnyelvnél. Kosztasz Kadisz ciprusi környezetvédelmi miniszter szerint az olaj nagyjából egy héttel korábban szivárgott ki egy szíriai elektromos erőműből a tengerbe.  Ugyanakkor egy geopolitikai probléma is megnehezíti az olajszőnyeg felszámolását. Ciprus ugyanis az 1974-es török invázió óta megosztott sziget. Északon a csak Törökország által elismert Észak-ciprusi Török Köztársasággal, délen pedig a túlnyomó részben görög ciprióták lakta Ciprusi Köztársasággal. A Karpaszia-földnyelv a török ciprióták területén található.

Fuat Oktay török alelnök az állami Anadolu hírügynökségnek kedden elmondta, hogy nincs ok aggodalomra, minden szükséges eszközt Észak-Ciprus rendelkezésére bocsájtanak. Ebből következően egyelőre nem tudni, hogy az észak-ciprusi vezetés élni fog-e a felajánlott segítséggel. A Ciprusi Köztársaság és az Észak-ciprusi Török Köztársaság között minimális az együttműködés, az ENSZ közvetítésével zajló béketárgyalások sorra zátonyra futottak.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.