Négyes fokozatúra erősödött az Egyesült Államok déli partvidékéhez közeledő Ida hurrikán vasárnap hajnalban a trópusi ciklonok szélsebességét mérő, ötfokozatú skálán.
Az Ida hurrikán olyan hirtelen erősödött, hogy hiába hirdették volna ki, nem lett volna már idő végrehajtani a város mind a 390 ezer lakosának a kötelező evakuálását. A helyi hatóságok csak arra szólították föl New Orleans lakóit, hogy önként keressenek menedéket a várhatóan pusztító erejű vihar elől.
A hurrikán szeme helyi idő szerint éjjel két óra körül 280 kilométernyire délre volt a Louisiana állambeli Houma városától, amely 120 kilométernyire északnyugatra fekszik a Mississippi folyó torkolatától. Szakértők szerint a vihar 209-215 km/órás széllökésekkel érhet partot a térségben vasárnap helyi idő szerint kora délután.
A helyi hatóságok próbálnak minél több hotelszobát felszabadítani, hogy a hurrikán által veszélyeztetett térségből kimenekített emberek közül minél kevesebbet helyezzenek el tömegszállásokon. Ez azért lenne fontos, mert az Egyesült Államok déli államaiban az elmúlt néhány hétben az alacsony átoltottság, és delta variáns maitt ismét fölerősödött a koronavírus-járvány.
Tizenhat éve ugyanezen az augusztusi napon érte el az Egyesült Államok délkeleti részét a Saffir-Simpson-skálán 3-as fokozatú Katrina hurrikán, amelynek következtében több mint 1800 ember vesztette életét. Az akkori vihar a legjelentősebb károkat New Orleansban okozta, miután a várost védő gátrendszer hiányosságai miatt New Orleans területének mintegy 80 százaléka víz alá került. A Katrina volt az egyik legpusztítóbb az Egyesült Államok történetében feljegyzett hurrikánok közül. A katasztrófa okozta károkat több mint 108 milliárd dollárra becsülték.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Több százezer magyar hal meg túl korán, mert a kormánynak nem fontos az egészségügy
Több százezer emberéletet követelt, hogy az egészségügy a rendszerváltás óta nem szerepel a kormányzati prioritások között. Az ország egyre jobban lemarad már nemcsak az EU-ban, hanem a visegrádi országokhoz képest is.