A kavicshordalékból és sárból álló kicsiny szigetet egy vihar könnyen megsemmisítheti.
Eddig a Grönlandtól északra fekvő Oodaaq szigetet tartották annak, amely a legközelebb fekszik az Északi-sarkhoz, a koppenhágai egyetem kutatói találtak azonban most találtak egy 800 méterrel északabbra fekvő másikat.
Az egyelőre név nélküli sziget mindössze 30 méter széles és 60 méter hosszú, és teljesen véletlenül bukkantak rá a térségben tartózkodó kutatók. „Meg voltunk győződve arról, hogy az Oodaaq szigeten állunk, amely a világ legészakibb szigete” – mondta Morten Rasch, a dán kutatócsoport vezetője, aki kollegáival talajmintákat gyűjtött a térségben. Akkor döbbentek rá a hibára, amikor posztolták az interneten koordinátáikat és fotókat a térségről.
„Számos amerikai szigetvadász szinte megőrült, és azt mondták, ez nem lehet igaz” – tette hozzá az egyetem földtudományi és természeti erőforrás karának a vezetője. A koordináták ellenőrzése nyomán kiderült, hogy Oodaaq 800 méterrel délebbre fekszik, itt szállt partra Rasch és kutatócsoportja.
„Valójában egy új szigetet fedeztünk fel északabbra, ez a felfedezés egy kicsit kiterjeszti a dán királyság határait” – tette hozzá Rasch.
A kutatók szerint a szigetet valószínűleg egy vihar hordta össze kavicshordalékból és sárból. „Senki nem tudja meddig marad meg. Elvileg hamarosan eltűnhet, amint lecsap a térségben egy új vihar” – közölte Rasch.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Közel kétmilliós fizetésért keresnek tanárt egy skót szigetre
Mintha 99 sziget lebegne a levegőben – különleges tornyokat álmodtak a kínai Sencsenbe
Rogán Antal korrupció miatt felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára
A Magnyickij-törvény alapján rendeltek el büntetőintézkedést a propagandaminiszter ellen.