Júliustól rá kell írni az egyszer használatos műanyagokra, hogy károsak a környezetre. Tamponokon, betéteken, törlőkendőkön, dohánytermékeken is kötelező lesz jelölni, hogy környezeti kárt okoz, ha eldobáljuk.
Kormányrendeletben kötelezik az egyszer használatos műanyagok gyártóit arra, hogy a tüntessék fel, hova kell kidobnunk a műanyagot, és azt is, hogy környezeti kárt okoz, ha csak úgy eldobáljuk. A július 3-án európai uniós irányelvek nyomán életbe lépő szabályozás értelmében minden
- egészségügyi betéten,
- tamponon és tamponapplikátoron,
- nedves törlőkendőn,
- dohányterméken és
- italpoharakon is
szerepelnie kell ezeknek a jelöléseknek - derül ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleményéből.
A közleményben idézik Steiner Attila körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkárt, aki szerint a körforgásos gazdaságra való átállás érdekében el kell érni, hogy a fogyasztók inkább a környezetbarát, többször hasznosítható termékeket vegyék igénybe, ezért írják elő a gyártóknak – egyéb szigorítások mellett – a fentebb jelzett kötelező tájékoztatást.
Ezen kívül arra is kötelezik a gyártókat, hogy 2022. január 15-ig vetessék magukat nyilvántartásba az illetékes hulladékgazdálkodási hatóságnál, és kötelezően szolgáltassanak adatot az általuk Magyarországon forgalomba hozott egyszer használatos műanyagtermékekről.
A kormányrendelet a tavaly februárban meghirdetett Klíma- és Természetvédelmi Akcióter része, amelynek fontos vállalásai közé tartozik az egyszer használatos műanyagtermékek kivezetése, és lényegében az ilyen műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló uniós irányelv (SUP irányelv) törvénybe iktatásáról szól.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Eltűnnek az egyszer használatos műanyagok a hazai McDonald’sokból
Aggodalomra okot adó vegyszereket találtak hétköznapi műanyagtermékekben
Több százezer magyar hal meg túl korán, mert a kormánynak nem fontos az egészségügy
Több százezer emberéletet követelt, hogy az egészségügy a rendszerváltás óta nem szerepel a kormányzati prioritások között. Az ország egyre jobban lemarad már nemcsak az EU-ban, hanem a visegrádi országokhoz képest is.