Egyes példányok akár több mint hétméteresre is megnőhetnek, tömegük pedig meghaladhatja az egy tonnát. A tokhalkaviár ára az egekben van.
A Dunában található hat tokhalféléből kettő már kihalt, négy pedig súlyosan veszélyeztetett – állapította meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) friss jelentése, amely szerint az elmúlt öt évben a természetvédők 214 orvhorgászati esetet dokumentáltak a Duna alsó szakaszán és a Fekete-tengeren. A feltáratlan esetek száma ezt jelentősen meghaladhatja.
A WWF-riport alapján minden harmadik tokhaltermék illegális kereskedelemből származik.
A szervezet a tokhalak élőhelye szempontjából Európa négy legfontosabb országában, Bulgáriában, Romániában, Szerbiában és Ukrajnában végzett piacelemzése szerint a tokhaltermékek egyharmada illegális forrásból kerül piacra.
A tokhalfélék a világ legveszélyeztetettebb fajcsoportjának számítanak.
Egyes egyedek akár több mint 100 évig is élhetnek, több mint hétméteresre nőhetnek, súlyuk meghaladhatja az egy tonnát.
Európában a tokhalfélék leginkább a Duna alsó szakaszán, a fekete-tengeri torkolatig fordulnak elő. Korábban a kontinens sok folyójában éltek, a Duna felsőbb szakaszán is. A vadon élő egyedek kifogása a legtöbb országban szigorúan tiltott, nagy összegű bírsággal sújtják, ennek ellenére a jelentős kereslet miatt óriási problémát okoz a tokhalfélék orvhalászata.
A tokhalkaviár csillagászati ára hajtja a világ legveszélyeztetettebb fajcsoportjának illegális halászatát. Ha nem parancsolunk megálljt a profitéhségnek, a tokhalfélék a múzeumokban végzik"
– közölte Jutta Jahrl, a WWF osztrák tokhalszakértője.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
31 év alatt –86%: kihalás fenyegeti az erdei elefántokat
Egy kihalás szélére sodródott madárfaj kezdi elfelejteni a párkereső énekét
Több százezer magyar hal meg túl korán, mert a kormánynak nem fontos az egészségügy
Több százezer emberéletet követelt, hogy az egészségügy a rendszerváltás óta nem szerepel a kormányzati prioritások között. Az ország egyre jobban lemarad már nemcsak az EU-ban, hanem a visegrádi országokhoz képest is.