A magyar zöldek több mint 400 európai és dél-amerikai szervezettel együtt emelték fel a szavukat a szabadkereskedelmi egyezmény ellen, aláírásgyűjtést is indítottak.
450 dél-amerikai és európai civil szervezet, köztük 44 magyar követeli az Európai Unió döntéshozóitól, hogy állítsák le az EU-Mercosur szabadkereskedelmi egyezmény elfogadásának folyamatát – írja a Mérce. A Buenos Aires Times többet meg is nevez a szervezetek közül: közöttük van például a Greenpeace, az Attac és az Oxafam is. Ugyanezért aláírásgyűjtést indított a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Fridays for Future Budapest, a Karátson Gábor Kör és az Éghajlatvédelmi Szövetség is.
Az EU–Mercosur szabadkereskedelmi egyezményről két évtizdenyi tárgyalás után 2019-ben született megállapodás. Az unióban jelenleg a tagállamok, azaz az Európai Tanács és az Európai Parlament jóváhagyására vár az egyezmény.
Míg támogatói üdvözlik az egyezményt a piacok megnyitása miatt, ellenzői szerint ez nem csak hátrányosan érintené az európai gazdákat, de az itt már betiltott növényvédőszerek is újból bejutnának a kontinensre. A Mérce idéz egy, a francia kormány által rendelt felmérést is, amely szerint az európai igény a dél-amerikai marhahúsra legalább negyedével gyorsítaná az esőerdők irtását.
A magyar kormány szerint az ország érdeke, hogy az EU dél-amerikai országokkal kötendő szabadkereskedelmi megállapodása minél hamarabb életbe lépjen. Ugyanakkor 2018-ban ugyanez a kormány még osztotta a Mercosur-megállapodással kapcsolatos aggodalmakat. A hvg.hu itt ír bővebben az egyezményről:
Olcsó a csirkecomb, de talán szennyezett, maradhat?
A kormány szerint a magyarok érdeke, hogy az EU dél-amerikai országokkal kötendő szabadkereskedelmi megállapodása minél hamarabb életbe lépjen. A Mercosur-egyezménynek azonban rengeteg ellenzője van, köztük a szennyezett baromfitól és méztől tartó termelők, de a legfurcsább az, hogy másfél éve még ugyanez a magyar kormány is nagy hanggal állt ki ellene.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Megállapodás született az EU-Mercosur szabadkereskedelmi szerződésről
Az Agrárkamara szerint súlyos hiba, ha argentin bélszínt fogyasztunk
Több százezer magyar hal meg túl korán, mert a kormánynak nem fontos az egészségügy
Több százezer emberéletet követelt, hogy az egészségügy a rendszerváltás óta nem szerepel a kormányzati prioritások között. Az ország egyre jobban lemarad már nemcsak az EU-ban, hanem a visegrádi országokhoz képest is.