A világ harmadik leggazdagabb embere arról beszélt, tudja, hogy ő sem tökéletes, de akkor is mindent meg kell tenni a klímavédelemért. Ő például fenntartható üzemagyagot vesz a magángépébe.
Miközben a bolygó megmentésén ötletel, saját magát is kritizálja Bill Gates új, környezetvédelmi tárgyú könyvében, amelyből a Guardian közölt most egy részletet.
„Tudom, hogy nem én vagyok a legtökéletesebb prédikátor a klímaváltozás témájában. Nem mondhatnánk, hogy a világnak nagy szüksége van még egy gazdag emberre, akinek hatalmas ötletei vannak arról, mi mindent kéne csinálniuk más embereknek, vagy arról, hogy a technológia mindent megold.
Jó nagy házaim vannak és magángépekkel repülök – ami azt illeti, a párizsi klímakonferenciára is magángéppel mentem.
Szóval milyen jogon akarok én bárkit kioktatni a környezetvédelemről?” – teszi fel a költői kérdést a Microsoft egyik alapítója, a világ harmadik leggazdagabb embere a könyvben. Még azt is beismeri, hogy „abszurd módon magas” az ökológiai lábnyoma, ami a széndioxid-kibocsátást illeti, ezért hosszú ideje érez bűntudatot, és úgy gondolja, egy hozzá hasonló pozícióban lévő embertől a legkevesebb, ami elvárható, hogy a saját portáján is alaposan felseperjen.
Gates ugyanakkor mindenkit megnyugtat: már 2020 óta „fenntartható üzemanyagot” használ a magángépében; arról nem tesz említést, vajon hallott-e már valaha arról, hogy a közlekedésnek más eszközei is vannak a magángépeken kívül. Elhatározta azt is, hogy 2021-ben teljes egészében kiegyenlíti a családja karbon-lábnyomát fenntartható dolgok vásárlásával vagy környezetvédelmi vállalkozások támogatásával.
Gates a könyvben kijelenti: a Föld lakossága évi 51 milliárd tonna üvegházhatású gázt bocsát ki, és ezt a számot nem csökkenteni kell, hanem arra kell törekedni, hogy nullára szorítsuk. Ő úgy gondolja, minderre elsősorban a technika szállíthat megoldásokat, például az egyik legnagyobb széndioxid-kibocsátó ipar, a cementgyártás technikájának átalakításával. Azt is megjegyzi, bár a legtöbb figyelem az elektromos autókra és az utazás kérdéseire irányul, valójában nem ezek okozzák a legtöbb kárt a természetnek, hanem például a cement, az acél és a hús előállítása.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
"Az emberek tényleg elhiszik ezeket?” – Bill Gates nyilatkozott a koronavírusos összeesküvés-elméletekről
Bill Gates: Volna itt három dolog, ami miatt jobb lesz nekünk 2021-ben
Egy milliárdos emberkísérlete a Netflixen: a techvállalkozó, aki vagyonokat költ arra, hogy újra 18 éves legyen
Bryan Johnson két évvel ezelőtt robbant be a köztudatba azzal, hogy vállalta, időt és pénzt nem sajnálva, saját magán kísérletezve próbálja kideríteni, képes-e visszafiatalodni. Nem ő az egyetlen, aki techvállalkozóként megszállottja az örök életnek vagy fiatalságnak, és csak idő kérdése volt, mikor forgatnak róla is dokumentumfilmet.