Zhvg hvg.hu 2021. február. 13. 15:40

Bill Gates: Igen, én is magánrepülővel járok a klímakonferenciára

A világ harmadik leggazdagabb embere arról beszélt, tudja, hogy ő sem tökéletes, de akkor is mindent meg kell tenni a klímavédelemért. Ő például fenntartható üzemagyagot vesz a magángépébe.

Miközben a bolygó megmentésén ötletel, saját magát is kritizálja Bill Gates új, környezetvédelmi tárgyú könyvében, amelyből a Guardian közölt most egy részletet.

„Tudom, hogy nem én vagyok a legtökéletesebb prédikátor a klímaváltozás témájában. Nem mondhatnánk, hogy a világnak nagy szüksége van még egy gazdag emberre, akinek hatalmas ötletei vannak arról, mi mindent kéne csinálniuk más embereknek, vagy arról, hogy a technológia mindent megold.

Jó nagy házaim vannak és magángépekkel repülök – ami azt illeti, a párizsi klímakonferenciára is magángéppel mentem.

Szóval milyen jogon akarok én bárkit kioktatni a környezetvédelemről?” – teszi fel a költői kérdést a Microsoft egyik alapítója, a világ harmadik leggazdagabb embere a könyvben. Még azt is beismeri, hogy „abszurd módon magas” az ökológiai lábnyoma, ami a széndioxid-kibocsátást illeti, ezért hosszú ideje érez bűntudatot, és úgy gondolja, egy hozzá hasonló pozícióban lévő embertől a legkevesebb, ami elvárható, hogy a saját portáján is alaposan felseperjen.

Gates ugyanakkor mindenkit megnyugtat: már 2020 óta „fenntartható üzemanyagot” használ a magángépében; arról nem tesz említést, vajon hallott-e már valaha arról, hogy a közlekedésnek más eszközei is vannak a magángépeken kívül. Elhatározta azt is, hogy 2021-ben teljes egészében kiegyenlíti a családja karbon-lábnyomát fenntartható dolgok vásárlásával vagy környezetvédelmi vállalkozások támogatásával.

Gates a könyvben kijelenti: a Föld lakossága évi 51 milliárd tonna üvegházhatású gázt bocsát ki, és ezt a számot nem csökkenteni kell, hanem arra kell törekedni, hogy nullára szorítsuk. Ő úgy gondolja, minderre elsősorban a technika szállíthat megoldásokat, például az egyik legnagyobb széndioxid-kibocsátó ipar, a cementgyártás technikájának átalakításával. Azt is megjegyzi, bár a legtöbb figyelem az elektromos autókra és az utazás kérdéseire irányul, valójában nem ezek okozzák a legtöbb kárt a természetnek, hanem például a cement, az acél és a hús előállítása.

tudatos mindennapok
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.