A kontinensen nemrég megjelent szúnyogfaj különösen alkalmazkodóképes, és aggasztó gyorsasággal terjed.
Az Anopheles stephensi nevű faj korábban elsősorban Indiában volt megtalálható, néhány éve azonban Északkelet-Afrika városaiban is elterjedt. Etióp és holland kutatók vizsgálataik során arra jutottak, hogy nagyon fogékonyak a helyi maláriafajokra.
„Ezek a moszkitók nagyon hatékonyan terjesztik a malária két fő faját” – mondta Teun Bousema, a hollandiai Nijmegen Egyetemi Klinikájának munkatársa. Emiatt a trópusi betegség egyre jobban elterjedhet Etiópia és más Afrikai országok városaiban – figyelmeztetnek a szakértők az Emerging Infectious Diseases című szaklapban megjelent tanulmányukban.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már 2019-ben riadót fújt: a faj 2011 előtt csak néhány délkelet-ázsiai országban és az Arab-félszigeten volt megtalálható, azóta azonban feltűnt már Dzsibutiban, Etiópiában, Srí Lankán és Szudánban is. Nagyon alkalmazkodóképes, a szárazságban szélsőségesen magas hőmérsékleteket is képes kibírni, amikor egyébként a malária terjedésének mértéke jellemző módon csökkenni szokott.
A malária nagyon elterjedt Afrikában, a WHO adatai szerint 2019-ben 384 ezer emberrel végzett. A betegség kórokozója a pocsolyákban, állóvizekben, lassú vizekben tenyésző moszkitók szúrása révén terjed.
A fertőződés veszélye a városokban eddig többnyire kisebb volt, mint vidéken, mivel a városi területeken általában jobb a higiénia és a lakhatási körülmények, illetve kevesebb a szúnyogok szaporodásához megfelelő hely.
Mindezt azonban megváltoztathatja az Anopheles stephensi, a faj ugyanis különösen jól képes szaporodni tiszta vízben is.
A moszkitókat Awash Sebat Kilo etióp város megvizsgált vízforrásainak 75 százalékában megtalálták.
Egy újabb, a maláriát terjesztő szúnyogfaj elterjedése Kelet-Afrikában, ráadásul a városokban, különösen aggasztó – mondta Egbert Tannich, a trópusi betegségekkel foglalkozó Bernhard Nocht Intézet igazgatója. A moszkitófaj ráadásul állatokat is megcsíp.
A tanulmány vezető szerzője, Fitsum Tadesse, az etiópiai Armauer Hansen Kutatóintézet munkatársa arra figyelmeztet: csak a gyors intézkedés akadályozhatja meg, hogy a faj elterjedjen a kontinens más városaiban is. Intézkedni kell a lárvák ellen, meg kell akadályozni, hogy a moszkitók nagy távolságokra eljussanak például a repülőterek vagy tengeri kikötők révén – mondta.
Szabó Beatrix: A vállalati felelősségvállalás nem egyenlő az óvodai kerítésfestéssel
Gyorsan változó és kiszámíthatatlan világunkban időről időre újra kell definiálnunk az olyan divatos, már-már túlhasznált fogalmakat, mint a társadalmi felelősségvállalás vagy a fenntarthatóság. A Covid-járvány világszerte ráirányította a figyelmünket a nem fenntartható vagy működésképtelen gyakorlatokra, amelyek mellett nem mehetünk el szó nélkül – sem egyéni, sem társadalmi szinten. Eljött az idő, hogy ezt széles körben is felismerjük, és saját lehetőségeinkhez mérten tegyünk a változásért.