Megosztja a cseh kormányt a szénbányászat, de ez nem csoda, hiszem az ország energiaellátásának 40 százalékát még a fosszilis tüzelőanyag adja.
Jövő héten dönt a cseh kormány a szénbányászat és szénerőművek kivezetéséről. Korábban egy bizottság már a bezárásukat javasolta és az ország egészségügyi minisztere, Jan Blatný is amellett van, hogy ezt minél előbb lépjék meg – írta az Euractiv.com.
A kormánytagok elég megosztottak az ügyben: a kereskedelmi miniszter a 2038-as céldátumot támogatja, a környezetvédelmi miniszter 5 évvel hozná ezt előbbre, a külügyminiszter pedig nonszensznek nevezte, hogy még 17 évet várjanak arra, hogy bezárják az ország szénbányáit és szénerőműveit.
Eközben a cseh orvosok és környezetvédelmi szervezetek nem győzik hangsúlyozni a fosszilis tüzelőanyagok káros hatását az emberek egészségére. Azt Blatný is elismerte, hogy szükség van más alternatívára: Csehország energiatermelésének a 40 százalékát jelenleg a szén adja.
Csehországban rendkívül alacsony a megújuló energiaforrások aránya: a Nemzetközi Energiaügynökség adatai alapján az ország energiaellátásából 14 440 ktoe-t (olajegyenértéket) a szén tesz ki, 9 416 ktoe-t az olaj, a megújulókból pedig csupán 279 ktoe-t energiát nyertek 2019-ben.
Egy naperőmű nem fog 100 év múlva üzemelni, de egy vízerőmű igen – Gibárton jártunk
Egy nagyjából 4000 háztartásból álló település éves villamosenergia fogyasztását is tudná fedezni Magyarország első vízierőműve, a több mint 100 éves gibárti létesítmény.