A francia bíróság elfogadta az érvet, amely szerint a súlyos asztmával küzdő férfi életébe kerülhetne, ha haza kellene térnie a súlyos légszennyezettségű országba.
Hazatoloncolták volna a francia hatóságok azt a bangladesi férfit, akinek az ügyében nemrég hozott neki kedvező ítéletet egy bordeaux-i fellebbviteli bíróság. A bíró elfogadta a férfi ügyvédjének érvelését, amely szerint asztmával küzdő védencének állapota súlyosan romlana, és talán idő előtt meghalna a hazájában, ahol az egészségre káros mértékben szennyezett a levegő.
A bíróság figyelembe vette egyebek mellett azt is, hogy a gyógyszerek, amelyeket a férfi Franciaországban a betegségére szed, Bangladesben nem hozzáférhetők. Ahogyan azt is, hogy az ottani egészségügyi rendszer csak éjszakai légzéssegítő készüléket tudna biztosítani a kórházaiban az alvási apnoéval is diagnosztizált férfinak.
A férfi 2011-ben menekült Franciaországba, és Toulouse-ban telepedett le, ahol pincérként kezdett dolgozni. Négy évvel később az egészségi állapota miatt ideiglenes tartózkodási engedélyt kapott, 2017-ben azonban a francia bevándorlási hatóságnak javaslatot tevő orvosok úgy ítélték meg, hogy a hazájában is megfelelő kezelésben részesülhet. 2019-ben pedig megszületett a kiutasító határozat, amelyet előbb a toulouse-i, majd a bordeaux-i bíróság is megsemmisített.
A 40 éves, meg nem nevezett férfi ügyvédje, Ludovic Rivière és az Imperial College London légszennyezettség-kutatója, Gary Fuller is azt mondta a The Guardiannek, hogy tudomásuk szerint kitoloncolási ügyben a környezeti veszélyekre korábban senki sem hivatkozott, főleg nem sikeresen.
A Yale és a Columbia Egyetemnek a környezet állapotát bemutató indexe szerint Banglades tavaly a 166. volt tavaly a vizsgált országok között a levegőminőséget tekintve: a szennyező részecskék aránya a levegőben nagyjából hatszorosa az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadhatónak tartott maximum értékeknek. A légszennyezettségnek a WHO jelentése szerint kiemelkedően nagy szerepe volt annak az 572 600 embernek a halálában, akik 2018-ban nem fertőző betegségben hunytak el az országban.
(Nyitókép: Légszennyezettség a bangladesi Dhakában 2020. március 8-án.)
Először mondta ki bíróság, hogy a légszennyezés felelős egy kislány haláláért
Évek óta tartó perben született precedens értékű döntés: az angol bíróság állapította meg először a világon, hogy a határértéket meghaladó légszennyezés felelős egy 9 éves kislány haláláért.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Vetéléshez is vezethet a szennyezett levegő
Ez 15%-kal növeli az esélyét annak, hogy belehal a koronavírus-fertőzésbe
Lovas Rozi: Forgattam még egy nagyjátékfilmet, nulla forint gázsiért. Úgy fogom fel, ez a mi lázadásunk
Kiugróan jót csinálni nem lehetőség, hanem az életben maradáshoz szükséges feltétel – mondja a barátaival független színházat, a Loupe Színházi Társulást alapító Lovas Rozi, aki Herendi Gábor állami támogatás nélkül készült, Futni mentem című filmjében szerepel.