Zhvg MTI 2021. január. 04. 10:57

A cigánycsuk lett az év madara

Internetes szavazás alapján hirdetett eredményt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

1979-ben indította el a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az „Év madara” akciót, amelynek győztese idén a cigánycsuk nevű madár lett. A szavazáson a lakosság tavaly három faj közül választhatott: a kis őrgébicsre és a sordélyra lehetett még voksolni. Az akció célja az MME szerint a természetvédelmi problémákkal érintett madárcsoportok bemutatása.

A 2021-es év madarának kikiáltott cigánycsuk a mezei verébnél kicsit kisebb, de díszesebb madár. A hím párzási időszakban nászruhát ölt, torka és háta fekete, begye és melle rozsdavörös, nyakfoltja széles, szárnycsíkja keskeny, farkcsíkja pedig fehér. Tápláléka rovarokból, pókokból, hernyókból áll. Nyíl területeken él, erdőkben nem fordul elő. Évente kétszer költ, akkor fészkében jellemzően 4–7 tojást lehet megfigyelni.

MME/Orbán Zoltán

A cigánycsuk költöző madár: az európai és az észak-afrikai Mediterráneumban telel át. Korai visszatérőnek számít, első példányai jellemzően február végén bukkannak fel újra Magyarországon.

A magyar állomány a természetvédők közleménye szerint

az elmúlt húsz évben közel 54 százalékkal csökkent,

jelenleg nagyjából 200 ezer pár él Magyarországon. Megfogyatkozásuk a gazos-bokros élőhelyük visszaszorulására vezethető vissza, az utóbbi években jellemzően ezeket a területeket használták fel mezőgazdasági célokra.

tudatos mindennapok
Hirdetés