Zhvg hvg.hu 2021. január. 03. 09:14

A szívre és a tüdőre is károsan hat a repterek légszennyezése

Kutatók arra hívták fel a figyelmet, hogy vizsgálni kellene, milyen hosszú távú hatást okoz a repterek közelében élőknél a légi közlekedéshez köthető légszennyezés.

Egy kísérlet során hét hónapon keresztül az amszterdami Schiphol repülőtér közelében vizsgálták 21 fiatal résztvevő tüdő- és szívműködését, hogy megállapítsák, milyen hatással van a repterek légszennyezése a szervezetükre. Arra az eredményre jutottak, hogy a szívükben is változásokat és a tüdejük gyengébb működését eredményezte a levegő szennyezettsége – számol be a kutatásról a Guardian.

A tudósok azt is vizsgálták, hogy milyen hatással vannak az emberi szervezetre azok a rendkívül apró részecskék, amelyek nagyon nagy arányban válnak le a repülőgépek motorjairól. A kutatók ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy a szél ezeket a részecskéket nem csak a repülőterek közvetlen közelében, de messzebbre is elfújhatják, akár több tíz kilométerre is.

A lap arról is beszámolt, hogy Barcelonában, Helsinkiben, Londonban és Zürich belvárosában is kimutattak nemrég, a repüléshez köthető légszennyezettséget.

tudatos mindennapok
Hirdetés