Nemcsak őshonos növény- és állatfajokat szorítanak ki az invazív fajok, hanem nagyon jelentős környezeti és gazdasági kárt is okozhatnak. Kutatók szedték össze, mely fajok okozzák a legnagyobb gondot Európában, illetve melyekre kell nagyon odafigyelni a jövőben.
Vannak olyan invazív fajok, amelyek már most óriási kárt okoznak és olyanok is, amelyek még nem jelentek meg Európában, de fel kell készülni rájuk – figyelmeztet az a kutatás, amelyet a Newcastle-i, a Cordóbai egyetem és belga természet- és erdővédelmi hatóság tudósai jegyeznek és amit egy európai kutatócsoport készített.
„Nyilván az lenne az ideális, ha kiirthatnánk minden invazív fajt, de a lehetőségeink anyagilag és munkaerő szempontjából is nagyon korlátozottak, különösen most, amikor annyi más dolgon van a fókusz” – mondta Pablo González Moreno, a kutatás egyik résztvevője.
Ezek a legveszélyesebb fajok a kutatás szerint:
- óriás almacsiga (a Spanyolországban található Ebro folyó vízgyűjtő területének mezőgazdaságában komoly gondot okoz),
- közönséges vízijácint, (ami pusztítja a szintén spanyol Guadiana folyó természetes ökoszisztémáját),
- pásztormejnó (agresszív és kiszorítja az őshnonos madárfajokat, ahol felbukkan),
- berbervarangy (túlságosan elszaporodtak és nagyon könnyen alkalmazkodnak a változó időjáráshoz),
- ormányos medve (ennek a fajnak az egyedei is elszaporodtak),
- kormos vagy kafferbülbül (az agresszív madárfajok eredetileg Dél- és Délkelet-Ázsiából terjedtek el nagyon Európában, más madárfajokat de a termést is megtámadják).
És ezek azok a fajok, amelyek még nem érkeztek meg Európába, de fokozottan figyelni kell a jelentésükre:
- Faxonius rusticus (ez egy édesvízi rákfaj, ami komoly gondot okoz Kanadában és az USA északi részén),
- kígyófejű hal (őshonos halfajok esnek ennek áldozatul, ahol elterjed),
- és a Cryptostegia grandiflora (ez egy Madagaszkáron honos szőlőfajta, ami mérgező és tönkreteszi, kiszorítja az őshonos növényzetet ott, ahol elterjed).
Nem csak a parlagfű miatt kell aggódnia, ha allergiás
Nem a poloskák és szúnyogok, hanem növények inváziója is súlyos gondokat okoz. Ráadásul sokkal többről van szó, mint a kertészkedők bosszúságáról. Allergia, égési sérülések és árvízveszély: a hazai természetvédelem legnagyobb kihívása a biológiai invázió. És egyelőre úgy tűnik, vesztésre állunk.
A kutatók reményei szerint egy európai összefogás és hálózat alakulhat az invazív fajok figyelemmel követése érdekében és a megfelelő jogszabályi háttér fontosságát is hangsúlyozták, hogy a lehető legjobban megelőzhessük az invazív fajok okozta károkat.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A legjobb fegyver a poloska ellen: a szúnyogháló és a mobiltelefon
Nem csak a parlagfű miatt kell aggódnia, ha allergiás
"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk
Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.