Kaliforniában mondott beszédet az amerikai elnök, amiben többek közt lehűlést jósol, de azt is állítja, negyven éve nem volt ilyen tiszta az USA levegője. A BBC kielemezte a beszédét.
A nemzetközi sajtó egyik kedvenc témája, hogy épp mikor mond igazat, és mikor hazudik Donald Trump. A novemberi elnökválasztásra ráfordulva különösen aktuális lett ez a téma, az amerikai elnök pedig ad is muníciót az elemzésre: a héten az erdőtüzek sújtotta Kaliforniába látogatott, ahol szokásos optimista hangulatában nyilatkozott. A klímavédelmi kérdésekkel kapcsolatos kijelentéseit a BBC elemezte ki.
Hamarosan hűvösebb lesz. Csak nézzék meg, szerintem még a tudomány sem tud róla
Trump valószínűleg azért mondta ezt, mert ő is tisztában van vele, hogy a szokatlan forróság is okozza a szinte az egész nyugati partvidéket érintő tüzeket. A tudósok viszont valóban nem tudhatnak a várható lehűlésről, ugyanis semmi nem utal rá. Ráadásul Trump azt is állította, teljesen véletlenszerű, mikor voltak az utóbbi években kiugróan hideg és kiugróan meleg évek, de még ez sem igaz: amióta mérik ezt, stabilan növekszik az átlaghőmérséklet, ráadásul több tanulmány is kimutatta már, hogy ez nagyrészt emberi tevékenységnek köszönhető.
Most a legtisztább a levegő az ország történetében, de minimum az elmúlt 40 évben
Ez például igaz: az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) szerint 1970 és 2019 között a szennyező anyagok általános szintje 77 százalékkal csökkent a levegőben.
Az USA csak kis folt az üvegházhatású gázok kérdésében
Trump szerint igazából nem az Egyesült Államok felelőssége az üvegházhatás, és éppen ezért nem is őket, hanem Kínát, Indiát és Oroszországot kéne ezzel idegesíteni. A valóság ezzel szemben az, hogy 2018-ban valóban Kína termelte ezekből a legtöbbet, viszont az USA volt a második, India a harmadik, Oroszország pedig kevesebb, mint feleannyit ront ebben a műfajban a klímán.
Az USA vize a legtisztább a világon
Rövid utánanézés után könnyen kiderülhet, hogy nem igaz: az USA a huszonhatodik ebben a rangsorban, az első öt helyezett Finnország, Izland, Hollandia, Norvégia és Svájc.
A “Nagy Amerikai Szabadtéri Törvényt”, ami az évszázad legkomolyabb befektetése a nemzeti parkjainkba
Valóban aláírta, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy idén nyáron gondolta meg magát, mert eredetileg nem akart erre költeni 9,5 milliárd dollárt. Cserébe valóban a legkomolyabb természetvédelmi beruházás az elmúlt ötven évben.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Mellébeszélő Trump
175 év alatt először: elege van a tudományellenes elnökből, Trump ellenfelét javasolja a Scientific American
Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol
Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.