Egy hazai cég új, vegyipari technológiával képes arra, hogy újrahasznosítsa a használt autógumikat, amelyekből így másodlagos nyersanyag lesz.
A természetben akár több száz évig is fennmaradó műanyagok okozta környezeti problémák kezelése és a műanyaghulladékok hasznosítása egyre égetőbb kérdésként jelenik meg Európa-szerte.
Egy magyar kutató-fejlesztő cég, a körforgásos gazdasághoz kapcsolódó megoldások kifejlesztésére és ipari méretű alkalmazására szakosodott New Energy Kft. több mint egy évtizedes munkájának eredményeként sikerült nemzetközi szinten olyan innovatív technológiát kifejleszteni, amelyre a világ vezető vegyipari konszernjei, többek között a BASF is felfigyelt.
Egy olyan eljárást dolgoztak ki, amivel a gépjármű gumiabroncs-hulladékot másodlagos nyersanyagokká tudja visszaalakítani. Az eljárásnak köszönhetően először vált az eddig kezelhetetlen autógumi-hulladék “körforgásossá”, melynek során a gumi 80-85 százalékát teljes egészében újrahasznosítják.
A technológiai folyamat során olaj, korom és acél keletkezik: az olajból újra műanyag készül, a koromból gumi, az acélból pedig ismét acél.
A két fél között létrejött friss kereskedelmi és kutatás-fejlesztési megállapodás értelmében a New Energy évi mintegy 4000 tonna, gépjármű-gumiabroncs hulladékából származó pirolízisolajat szállít a BASF-nek, és azon is dolgoznak, hogy a technológiát a gumiabroncs-alapanyag mellett más műanyaghulladék-áramok feldolgozásába is átültethessék.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Rájöttek a tudósok, hogy csinálhatnak az eldobott maszkokból bioüzemanyagot
Szemétszoborral hívja fel a figyelmet a műanyaghulladék újrahasznosítására a Greenpeace
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?