Még ha az EU által elfogadottnak minősítettnél alacsonyabb légszennyezésnek is vannak kitéve a gyerekek, gyengébb lesz a tüdejük.
915 gyerek részvételével végeztek kutatást Németországban a tudósok: 6, 10 és 15 éves korukban vizsgálták meg, hogy milyen erős a tüdejük. Ezt vetették össze a légszennyezettség ottani értékével, ahol életük első évét töltötték.
Arra az eredményre jutottak, hogy még ha az Európai Unió által elfogadott légszennyezettségi érték alatt is van a levegő minősége, már az is káros a tüdejükre és gyengébb légzési funkciókkal rendelkeznek majd kamasz, valamint felnőttkorukban – összegezte a The Guardian az eredményeket.
„Ez azért aggasztó, mert ha károsodik egy kisgyerek tüdeje az első életévében, az az egész további életére erősen kihat” – hangsúlyozta Dr. Qi Zhao, a kutatás egyik résztvevője.
A konklúziójuk egyértelmű: minél szennyezettebb levegőnek van kitéve egy baba, annál gyengébbek lesznek a tüdőfunkciói felnőttkorában. A káros hatás pedig még inkább megfigyelhető volt asztmás gyerekeknél.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Előbb-utóbb elektromos autó kell, ha a belvárosban akarunk vezetni
Magasabb az IQ-ja azoknak a gyerekeknek, akik zöldövezetben nőnek fel
„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között
Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.