Egy súlyos betegségeket terjesztő szúnyogfajt ritkítanának új módszerrel.
A zöld utat kapott a terv, hogy 2021-ben és 2022-ben 750 millió génmódosított szúnyogot eresszenek szabadon Floridában - írja a CNN.
Egy afrikai eredetű invazív fajt, az Aedes aegypti szúnyogokat akarják egy viszonylag új módszerrel ritkítani: a OX5034 kódnevű, génmódosított hím szúnyogokat szabadon eresztik és velük szaporíttatnák az Aedes aegypti nőstényeit.
Hogy ez miért jó a tudósok szerint? Az OX5034 génszerkezetét úgy módosították, hogy a nőnemű utódok még lárva korukban elpusztuljanak és csupán a hímek érjék meg a szaporodóképes kort, amivel tovább tudják terjeszteni az új változatot. Így egy idő után elméletileg eltűnik a faj az adott területről.
Az Aedes aegypti fő bűne, hogy rengeteg veszélyes kórt terjeszt, ilyen a sárgaláz és a dengue-láz, illetve a Zika-vírus is az ő számlájára írható.
A génmódosított szúnyogokat már bevetették Brazíliában élesben. A tapasztalatok szerint rövid időn belől csökkentette a módszer a populáció 95 százalékát. Floridában már próbálkoztak más módszerekkel is ritkítani az állományt, de az eddigi vegyszeres akciók nem vezettek eredményre, cserébe komolyan károsították a környezetet.
Az államban nem mindenki örül a szúnyogok szabadon engedésének: eddig 230 ezren írtak alá egy petíciót, amiben tiltakoznak a szúnyogok bevetése ellen.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk
Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.