Franciaországban bevizsgálták a levegőt: a 75 talált vegyület majdnem fele mérgező, és olyan is volt köztük, amelyet már 20 éve nem használhatnak.
Első alkalommal vizsgálták be Franciaországban a levegőt mérgező vegyületekre az Országos Élelmezés-egészségügyi és Környezetvédelmi Ügynökség (ANSES) kérésére, az eredmények pedig aggodalomra adnak okot.
A levegőben talált 75 vegyület közül 32 mérgező peszticid, amelyek közül van olyan, ami tartós kitettség esetén rákot okoz – írta az Agroinform a Connexion France-ra hivatkozva.
Több kutatóintézet vett 100 ezer mintát a levegőből 50 francia városban. A szőlőknél használt gombaölő glifozát és folpel fordult elő a leggyakrabban a mérgező vegyületek közül a levegőben, a legaggasztóbb azonban az, hogy még olyan, 1998-ban betiltott rovarirtó szer, a lindán maradványait is kimutatták a minták 80, vidéken pedig a 90 százalékából (Magyarországon egyébként 2001-ig használták). A lindánt a WHO különösen veszélyesnek és rákkeltőnek nyilvánította. A kutatás arra is rámutat, hogy egyértelmű az összefüggés a légszennyezés és a peszticidhasználat között.
Az ANSES egyelőre nem nyilvánította az emberi egészségre veszélyesnek a levegőben talált maradványokat, azonban sürgetik a további vizsgálatokat.
Az Európai Bizottság május végén mutatta be a fenntartható mezőgazdasági termeléssel és a biodiverzitással, vagyis a biológiai sokszínűséggel kapcsolatos stratégiáját, amelynek része többek között, hogy 2030-ra 50 százalékkal csökkenteni kell a veszélyes és vegyi növényvédőszerek használatát.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Jól befűtünk a felmelegedéssel a baktériumoknak, és ez a tányérunkon köszön vissza
A korábbinál jóval kevesebb növényvédőszert és antibiotikumot lehet csak használni az EU-ban
„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú
„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.