Több száz elpusztult elefánt tetemére bukkantak az afrikai országban: az ok ismeretlen, a kormány pedig egyelőre semmilyen vizsgálatot nem rendelt el. Így viszont azt sem zárják ki, hogy az eset nem jelent veszélyt a közelben élőkre – különösen az állatról emberre terjedő koronavírus-járvány tükrében.
Természetvédelmi katasztrófának titulálták a tudósok a botswanai helyzetet: hónapok óta tömegesen pusztulnak el elefántok a dél-afrikai országban – írta a Guardian.
Az első esetet még májusban jelentették: akkor 169 elefánt pusztult el. Ez a szám mostanra megtöbbszöröződött. Egy, a lapnak nyilatkozó helyi forrás szerint a halálesetek 70 százaléka víz közeléhez köthető.
A gond pedig az, hogy a kormány nem rendelt el egyelőre semmilyen vizsgálatot a tetemeken, így nem tudják, mi okozta az elefántok halálát.
Niall McCann, az egyik nemzeti park képviselője azt nyilatkozta, hogy ilyenre már rendkívül hosszú ideje nem volt példa és aggasztónak tartják a kormány tétlenségét, különösen annak fényében, hogy az egész világ az állatokról terjedő betegségekről beszél és jelenleg is világszerte tombol a koronavírus-járvány.
A legvalószínűbb haláloknak egyébként a mérgezést, vagy egy egyelőre ismeretlen kórokozót tartanak.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy egyes szemtanúk szerint körbe-körbe mentek az elefántok, ami idegrendszeri problémára utal, és míg egyes példányok arccal zuhantak előre, ami azt jelzi, hogy hirtelen pusztultak el, más elefántok teteme ugyanakkor azonban arra utal, mintha lassan pusztultak volna el, tehát egyelőre elég sok a bizonytalanság.
A helyi környezetvédők pedig azt is hozzátették, hogy akár jóval több elefánt is elpusztulhatott, hiszen nem találják meg könnyen a tetemeket.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
50 millió méhet mérgeztek meg a magyar határ mellett
Kihalhatnak a koalák Ausztrália egyes részein
És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más
Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.