A napos órák számában is kiemelkedő a belga tavasz, a hétvégén megdőlhet a 2011-es abszolút rekord.
Közel kétszáz éve, a legutóbbi rekordnak számító 1833-as év tavaszán tapasztalthoz hasonló szárazsági hullám sújtja Belgiumot. Április és május folyamán 24,4 milliméter csapadék hullott mindössze az ilyenkor szokásos 118 milliméterhez képest – közölte a belga Királyi Meteorológiai Intézet (IRM) pénteken.
A két tavaszi hónap közül május volt a szárazabb, ekkor mindössze 5,4 milliméter csapadék hullott a szokásos 66,5 milliméterhez képest – mondta el Rozemien De Troch, a meteorológiai intézet illetékese a La Libre Belgique című belga napilap beszámolója szerint. Megjegyezte, 1833 azonos időszaka még szárazabb volt, akkor 1,4 milliméter csapadék hullott országosan.
A tavaszi időszak gyakran csapadékos időjárásával ellentétben az idén jellemző napsütés – a gyakran hűvös idő ellenére is – rendkívüli aszályt eredményezett a folyamatos párolgás miatt. A napilap úgy tudja, több belgiumi településen vízhasználati korlátozást vezettek be.
De Troch kiemelte azt is, hogy a napos órák számában is kiemelkedő a belga tavasz. Akár már pénteken, vagy szombaton megdőlhet a 2011-es abszolút rekord, amikor májusban 707 óra volt napsütéses órák száma Belgiumban.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Gabona nélkül maradhat a világ nagy része, ha beüt a klímaváltozás
Minden idők egyik leggyengébb gyümölcstermése várható idén
Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE
A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.