Ami mikroműanyag a szárazföldről a tengerbe jut, annak egy nem elhanyagolható része visszakerül a levegőbe.
Évente 136 ezer tonna mikroműanyag kerülhet a levegőbe a tengeri párával – ezt állapította meg a skót Strathclyde Egyetem és a francia Toulouse-i Egyetem közös kutatása. A Plos One magazinban publikált tanulmány arra jutott, hogy a világ tengereiben lévő mikroműanyagból sokkal több kerül vissza a szárazföld fölötti levegőbe, mint amit eddig hittek.
A tanulmány egyik szerzője, Deonie Allen azt nyilatkozta a The Guardiannek: a tudomány egyik nagy kérdése volt az elmúlt években, hogy hova tűnik annak a műanyagnak a nagy része, amelyről tudjuk, hogy az óceánokba kerül. Azt nagyjából tudjuk, hogy mennyi műanyag kerül a folyókból az óceánokba – évi körülbelül 8 millió tonna –, de ha összeadjuk, hogy mennyit most ki a víz a partra, mennyi süllyed el, és mennyi lebeg tovább a vízen, akkor nem jön ki az összeg. A mostani kutatás erre adhatja meg a választ.
Azt már tudjuk, hogy a mikroműanyag terjed a levegőben és a vízben is. Most már azt is tudjuk, hogy a vízből is a levegőbe juthat – magyarázta.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Már itt tartunk: mikroműanyagot találtak antarktiszi jégmintákban
Olyan helyre is eljutott már a mikroműanyag, ahová sosem gondoltuk volna
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?