Alig két héttel Bassár el-Aszad elnök bukása és a hatalomátvétel után Damaszkuszba utazik egy diplomata.
Az Európai Unió közvetlen kommunikációs csatornát akar kialakítani Szíria új vezetőivel a hatalomátvétel után, ezért egy magas rangú európai diplomatát küld Damaszkuszba, hogy vegye fel a kapcsolatot az új kormánnyal – írja az Euronews az EU külügyi főképviselőjének nyilatkozata alapján.
Alig két héttel Bassár el-Aszad elnök bukása után Kaja Kallas hétfőn az EU vezető diplomatáival akarja megvitatni, hogy az európaiak hogyan és milyen szinten tárgyaljanak a Szíria vezetéséért felelős személyekkel. Eddig az Unió nem tartotta a kapcsolatot a Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista csoporttal, mert az ENSZ álláspontjához hasonlóan terrorszervezetnek minősítik őket. Erről így vélekedik az Egyesült Királyság és az USA is.
Ezt enyhítheti, hogy Tahrir al-Sham Mohammed al-Bashirt nevezte ki az ideiglenes szír kormány élére, aki a diplomaták szerint a szervezetnél mérsékeltebb álláspontot képvisel – írja a lap.
Thank you, @AymanHsafadi, for convening today’s meeting on Syria.
— Kaja Kallas (@kajakallas) December 14, 2024
Stability in the region is crucial for all of us.
The EU has already stepped up its humanitarian aid to Syria.
We are determined to work with the partners in the region on next steps. pic.twitter.com/38rsubLYwN
A külügyi főképviselő szerint Szíria meglehetősen bizonytalan jövő előtt áll, de fontos arról egyeztetni arról, hogy milyen további lépések tehetők az ország felé, amennyiben pozitív irányú fejlődést látnak.
Egy másik magas rangú diplomata a Tagesschaunak azt mondta, hogy az EU elvárásai között szerepel az, hogy az új szíriai vezetés megvédje a kurd és keresztény kisebbségeket, és kihangsúlyozza, hogy az országban fennmaradó két orosz katonai bázis nem feltétlenül a biztonságot szolgálja.
Hétvégén azért találkozott Jordániában az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, az EU, az ENSZ és az arab országok képviselői, hogy közös nyilatkozatot írjanak alá Szíriáról. Ebben hangsúlyozták az emberi jogok tiszteletben tartását, kiemelt figyelemmel a nők és kisebbségek jogaira. Az aláírók támogatják Szíria területi integritását és szuverenitását – írja az Euronews.