Világ HVG 2024. december. 12. 14:14

Átadta az életben lévő túszok névsorát Izraelnek, tűzszünetben reménykedik a Hamász

A Hamász több korábbi követelését is feladta egy egyiptomi forrás szerint.

A Hamász Egyiptomon keresztül átadta Izraelnek azoknak a túszoknak a névsorát, akik még életben vannak – írja a The Washington Post

A lapnak egy, a tárgyalásokra rálátó egyiptomi forrás elmondta, a gesztustól azt remélik, hogy előkészíti az utat a gázai tűzszünet megkötése és egy újabb fogolycsere felé. Az egykori tisztviselő szerint a tűzszüneti megállapodás 60 napra szólna, arról viszont még nem tudtak megegyezni, hogy az izraeli túszokért hány palesztin foglyot adnak cserébe.

A Hamász állítólag beleegyezett abba is, hogy feladja korábbi követelését, miszerint az izraeli erők teljesen vonuljanak ki a Gázai övezetből. Emellett a Hamász és Egyiptom már nem ragaszkodik ahhoz sem, hogy az izraeli hadsereg hagyja el a májusban elfoglalt Philadelphi-folyosót, amely egy mintegy 15 kilométeres földsáv a gázai-egyiptomi határ mentén. 

Herzi Halevi, az izraeli hadsereg vezérkari főnöke és Ronen Bar, az izraeli titkosszolgálat vezetője szerdán látogatott Kairóba, hogy megvitassák a javaslatot, és azóta hazatértek – mondta a volt egyiptomi tisztviselő, hozzátéve: „Várjuk az izraeliek válaszát”. 

A forrás szerint a Hamászra azért nehezedik nyomás, mert „a gázai helyzet most szörnyű, és az emberek nem örülnek annak, ami történik”.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.