Világ hvg.hu/MTI 2024. november. 28. 20:34

Román nemzetbiztonság: a TikTok kivételezett az elnökválasztáson az egyik jelölttel

A TikTok-sztár Călin Georgescu előretörése a választáson felkeltette a román legfelsőbb védelmi tanács figyelmét is és lépéseket vár a hatóságoktól.

A román legfelsőbb védelmi tanács (CSAT) csütörtöki rendkívüli ülésén arra a következtetésre jutott, hogy a TikTok nem tartotta be a központi választási bizottság (BEC) előírásait és ezzel olyan mértékben juttatta előnyhöz az elnökjelöltek egyikét, hogy az a voksolás eredményét is befolyásolta.

Bár a CSAT nem nevezte meg a jelöltet, de az első fordulóban nyertes Călin Georgescu kampányolt elsősorban a TikTokon.

A CSAT közleménye szerint a kínai közösségimédia-platform a kivételezett államfőjelölt posztjain nem tüntette fel, hogy választási hirdetésről van szó, míg az ellenjelöltek láthatóságát exponenciálisan csökkentették a TikTok választási tartalmakat kiszűrő algoritmusai. A CSAT azonnali közbelépést és tisztázást vár a bűnüldöző és nemzetbiztonsági szervektől.

Sokkoló román elnökválasztás: semmiből jövő szélsőjobbos TikTok-sztár vitte el a show-t

Bár román Trumpként emlegetik, Putyin szelleme lengi be a romániai elnökválasztás meglepetésgyőztesét, Călin Georgescut. A kizárólag a TikTokon kampányoló jelölt győzelme olyan váratlanul érte a román nyilvánosságot, hogy csak vasárnap éjfél előtt kezdtek megjelenni a róla szóló ismertetők. Akárhogyan is állított maga mögé annyi embert Georgescu, annyi biztos, hogy Ilyen támogatás a magyarellenes erők mögött Vadim Tudor ezredfordulós sikere óta nem volt.

A román elnöki hivatal honlapján közzétett tájékoztatás szerint a CSAT-nak nincs a választási folyamattal kapcsolatos hatásköre, de kötelessége azoknak a lehetséges nemzetbiztonsági kockázatoknak az elemzése, amelyeket a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe beavatkozó állami és nem állami, kibertérben tevékeny szereplők okozhattak.

A testület a bemutatott dokumentumok alapján megállapította, hogy Romániát a választások tisztességes lebonyolítását veszélyeztető kibernetikai támadások érték.

„Románia és más, keleti szárnyon lévő NATO-tagországok állami és nem állami szereplők, kiváltképpen Oroszország ellenséges kibertevékenységének célpontjaivá váltak, amely – a romániai közbeszédet és társadalmi kohéziót próbálja befolyásolni” – olvasható a román nemzetbiztonsági testület közleményében.

Sokkolta a közvéleményt, hogy a román elnökválasztás első fordulóját az a Călin Georgescu nyerte, akinek támogatottságát a közvélemény-kutatások jóval alacsonyabbra becsülték. Az ultranacionalista, oroszpárti jelölt jóformán a TikTokon kampányolva érte el ezt az eredményt, ennek fényében pedig az Európai Parlament liberális Renew frakcióját vezető Valérie Hayer kedden közölte: felszólítják a közösségi platform vezérigazgatóját, hogy álljon ki az EP elé, és biztosítsa a képviselőket arról, hogy a TikTok mindenben megfelelt a digitális szolgáltatásokról szóló uniós szabályozásnak.

Szőnyeg szélére állítanák az EP-ben a TikTok-vezért a román elnökválasztás miatt

Călin Georgescu a közösségi platformon kampányolva ért el váratlan eredményt – a politikusok és a szakértők nem biztosak abban, hogy szabályosan.

Mint Politico írja, Marcel Ciolacu román miniszterelnök is felvetette, hogy utána kellene nézni, hogyan finanszírozta TikTok-kampányát Georgescu. Bogdan Manolea kampányszakértő úgy véli, hogy az első forduló győztese hamis felhasználói profilokból álló „hadsereggel” kampányolt, Keith Kiely digitálismédia-szakértő pedig arról beszélt a brüsszeli portálnak, hogy a fizetett politikai hirdetéseket nem engedélyezik a TikTok felhasználói feltételei, a platform mégis jelentősen befolyásolja a választásokat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.