A NATO-főtitkár szerint Oroszország, Kína, Észak-Korea és Irán kapcsolata fenyegetést jelent Japánra, Dél-Koreára és az Egyesült Államokra is.
Döntő fontosságú megakadályozni Vlagyimir Putyin orosz elnök győzelmét Ukrajnában, máskülönben „határainkon egy felbátorodott és területben, valamint katonai képességeiben gyarapodott Oroszországgal kell majd szembenéznünk” – mondta Mark Rutte NATO-főtitkár kedden az európai uniós tagállamok védelmi minisztereinek brüsszeli tanácskozására érkezve.
Moszkva a győzelme esetén sem állna meg, ami közvetlen fenyegetést jelent a Nyugatra nézve. „Ezért kell biztosítani Ukrajna győzelmét, mert az értékeink és a kollektív biztonságunk forog kockán.”
– mondta.
Hozzátette: Ukrajnának több támogatásra és pénzre van szüksége, különösen most, hogy Észak-Korea is csatlakozott a háborús erőfeszítésekhez, valamint Kína, illetve Irán is segíti Oroszországot. Az orosz elnök fizet a támogatásért, például a rakétatechnológia Észak-Koreába való szállítása révén, ami szintén fenyegetést jelent a Nyugat számára. Továbbá fel kell pörgetni a védelmi ipart, és a NATO és az EU szoros együttműködésében meg kell erősíteni a transzatlanti ipari bázist, annak érdekében, hogy feltöltött készletekkel nézzünk szembe bármilyen ellenféllel – hangoztatta.
Hozzátette: a védelmi ipari termelésbe való befektetések növelése elengedhetetlen ahhoz, hogy a védelmi elrettentő erő hosszú távon is biztosítva legyen.
A nagy hatótávolságú nyugati fegyverek oroszországi célpontok elleni bevetésével kapcsolatban úgy vélekedett:
A szövetségesek által Ukrajnába szállított fegyverrendszerek használatára legjobb, ha nem írnak elő korlátozásokat.
Rutte azután beszélt erről, hogy Ukrajna – miután erre megkapta az engedélyt – csapást mért egy mélyen Oroszországban található fegyverraktárra.
Oroszország, Kína, Észak-Korea és Irán kapcsolatairól szólva Rutte azt mondta: „Borzasztó tény, hogy ez a négy ország együttműködik, de hogy pontosan milyen pszichológia van közöttük, azt nem mindig lehet felmérni”.
Felhívta a figyelmet azonban arra, hogy ezen országok szövetségének globális hatása alakult ki, ami azt jelenti, hogy a transzatlanti, az euroatlanti színtér, de az indiai–csendes-óceáni térség is egyre jobban összekapcsolódik.
Ami most itt történik, az most már fenyegetést jelent Japánra, Dél-Koreára és az Egyesült Államokra is – figyelmeztetett Rutte.