A The Times korábban arról írt, hogy Kijev létrehozhat ilyen fegyvereket, ha az Egyesült Államok úgy dönt, hogy visszavonja tőle a támogatást.
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, amely szerint Ukrajna saját atombombát készítene, ha az Egyesült Államok lecsökkenti a neki nyújtott katonai segítség mértékét – közölték vezető ukrán hírportálok Heorhij Tihij külügyi szóvivő X-en megjelent bejegyzésére hivatkozva.
Ukrajna elkötelezett az Atomsorompó egyezmény mellett. „Nem rendelkezünk nukleáris fegyverrel, nem fejlesztünk, és nem szándékozunk ilyeneket beszerezni – jelentette ki a szóvivő – Ukrajna szorosan együttműködik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel, és teljesen transzparens az ellenőrzés szempontjából, ami kizárja a nukleáris anyagok katonai célú felhasználását.”
Korábban a The Times című brit napilap az ukrán védelmi minisztérium számára készített „állítólagos” feljegyzésre hivatkozva arról számolt be, hogy Ukrajna képes lenne gyorsan létrehozni az amerikaiak által 1945-ben Nagaszakira ledobott bombához hasonló technológiával készült plutóniumbombát.
A cikk szerint azért éppen ilyet, mert a háború miatt nincs lehetőség uránium dúsítására alkalmas létesítményeket kialakítani, ehelyett ukrán atomreaktorokból származó fűtőrudakból kivont plutóniumot használhatnának.
Ukrajna jelenleg kilenc működőképes reaktor fölött rendelkezik, s annak ellenére is jelentős szaktudással rendelkezik a nukleáris területen, hogy még 1996-ban leszerelte a világ harmadik legnagyobb atomarzenálját.
A The Times idéz is a dokumentumból, amely szerint az országban nagyjából hét tonna reaktorokból származó plutónium hozzáférhető, márpedig ennél jóval kevesebb is elég egy jelentős erejű fegyvertár létrehozásához. Ez a mennyiség több száz nukleáris robbanófejhez felhasználható lenne, amelyek sok kilotonnás pusztító erővel bírnak. „Ez elég lenne egy teljes orosz légi bázis, vagy koncentrált katonai, ipari vagy logisztikai berendezések elpusztításához.”