Benne van persze a pakliban Elon Musk és Robert F. Kennedy Jr. kinevezése is.
Alakul Donald Trump stábja, megvan az ENSZ-nagykövet és a határvédelemért felelős „cár” is – derül ki a BBC összeállításából.
Mint arról korábban már beszámoltunk, Donald Trump legelőször a kampányát vezető Susie Wiles-t tette meg kabinetfőnökévé, őt követte egy másik nő, Elise Stefanik ENSZ-nagyköveti kinevezése. Stefanik még 2014-ben minden idők legfiatalabb női kongresszusi képviselőjeként vonult be a Kongresszusba.
A legújabb név, amivel Trump előrukkolt, Tom Homané, aki Trump első elnöksége alatt az Egyesült Államok bevándorlás- és vámügyi hivatalát vezette, ahol az illegális migránsok kitoloncolását tekintette fő feladatának.
Homant Trump „határvédelmi cárnak” nevezte, ami azt jelenti, hogy valószínűleg teljhatalmat kap ezen a területen. Homan már meg is üzente a tömeges kitoloncolás tervét ellenző demokratáknak, hogy „takarodjanak az útjából”, mert „el fogja végezni a munkát”.
Ők azok, akik már valamilyen kinevezéshez jutottak a Trump-kormányzatban, ám a kalapban bőven vannak még nevek. Ott van rögtön Elon Musk, akiről korábban Trump azt mondta, hogy elnöki tanácsadót csinál belőle.
Sok szemöldök felszaladt akkor is, amikor Trump bejelentette, hogy fontos kormányzati szerepet kaphat a vad összeesküvés-elméleteiről és oltásellenességéről ismert Robert F. Kennedy Jr. Az sem kizárt, hogy megkapja az egészségügyi tárcát, aminek lehet egy olyan következménye, hogy betiltják az USA-ban a gyermekkorban adandó kötelező védőoltásokat, mivel Kennedy szerint ezek autizmust okoznak.
Könnyen lehet, hogy a Szenátusban az év végén visszavonuló Mitch McConnely helyett a floridai Rick Scott vezeti majd a republikánus többséget. Jelenleg ő a legvalószínűbb jelölt erre a feladatra, ez már csak abból is látszik, hogy élvezi Elon Musk, Marco Rubio és Robert F. Kennedy Jr. támogatását is.
Ugyan ezt rajta kívül senki más nem hangoztatta, de a republikánusok egyik szélsőséges, quanonista kongresszusi képviselője, Marjorie Taylor Green nagyon szeretne belbiztonsági miniszter lenni. Az esélyeit némiképp ronthatja, hogy olykor hajlamos a Gestapót összekeverni a gazpachóval, ami a szakterületen egészen sajátos problémákhoz is vezethet.
Bár még számos tárca és megbízatás gazdátlan és az elkövetkezendő napokban, hetekben lehet arra számítani, hogy apránként majd bejelentik a kiszemelt jelölteket, de azt is lehet már biztosan tudni, hogy kik nem lesznek részei a második Trump-kormányzatnak. A mostani republikánus előválasztáson Trump ellenfele, Nikki Haley és az első elnöki ciklusának külügyminisztere, Mike Pompeo nem kapnak tárcát az új kormányban – ezt maga Trump jelentette be.