A szélsőjobbal senki nem akart koalícióra lépni, úgyhogy a második és a harmadik helyezett ült össze.
Hosszú és “időnként eléggé rázós” út vezet az osztrák koalíciós megállapodáshoz – mondta Karl Nehammer osztrák kancellár (nyitóképünkön) a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) pénteki egyeztetése után.
Ausztriában szeptember 29-én tartottak parlamenti választást; első alkalommal került ki győztesként a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a voksok 29 százalékával. A szociáldemokraták a harmadik helyre csúsztak vissza, az ÖVP pedig egyik leggyengébb választási szereplését nyújtotta. Miután az FPÖ-vel senki nem akart koalícióra lépni, Alexander van der Bellen osztrák államfő a néppárti Nehammert bízta meg kormányalakítással.
Nehammer azt mondja, hogy a gazdasági és bevándorlási kérdésekre akarja majd helyezni a hangsúlyt. A két pártnak együtt is mindössze egy mandátumnyi többsége lesz a parlamentben.
Ennek megfelelően egy harmadik párt (valószínűleg a liberális NEOS) bevonását is fontolgatják a leendő koalícióba, ami csak tovább fogja bonyolítani a várhatóan akár két-három hónapig is elhúzódó egyeztetéseket.
Egy korábbi sajtótájékoztatón Andreas Babler, a szociáldemokraták vezetője jóval derűlátóbb volt. “A mai megbeszélések nagyon pozitív benyomást keltettek arról, hogy a tárgyalások, amennyiben ugyanilyan bizalomteljes módon zajlanak, igen is kormányalakításhoz vezethetnek” – mondta.
A szeptember végi osztrák választásokat Bécsből követtük végig: