Világ hvg.hu 2024. október. 22. 16:53

Új felmérés: hibahatáron belül vezet Harris Trumppal szemben

A demokrácia, a migráció és a gazdasági kérdések foglalkoztatják leginkább a választókat. Trump hitelesebb problémamegoldó, de a demokrata oldalon nagyobb a szavazási kedv.

Trump visszatért
Friss cikkek a témában

Hibahatáron belül vezet Kamala Harris Donald Trumppal szemben egy friss felmérésben. A demokrata elnökjelölt 46 százalékon, republikánus ellenfele 43 százalékon áll szövetségi szinten – derül ki a Reuters/Ipsos új közvélemény-kutatásából. A hatnapos adatfelvétel hétfőn zárult, az eredmény alig különbözött az előző heti 45-42 százalékos aránytól. A felmérés szorosként értékeli a két hét múlva esedékes választás esélyeit.

A kampánytémákkal kapcsolatos preferenciákra és percepciókra is rákérdező felmérés azt mutatja, hogy a választók rossz véleménnyel vannak a gazdaság és a bevándorlás helyzetéről. Túlnyomórészt Trump táborát erősítik azok, akiket ezek a témák foglalkoztatnak.

Joe Biden visszalépett, most kezdődik az igazi verseny

A pártja vezetői részéről rá nehezedő nyomást nem bírta tovább Joe Biden amerikai elnök, és vasárnap bejelentette, hogy mégsem indul a novemberi elnökválasztáson. Bár Kamala Harris alelnök jelöltségét támogatja, a döntés nem az övé. A demokraták között nyílt lehet a verseny, s egy jó választással még behozhatják az utóbbi időben előnybe került Donald Trumpot.

A felmérésben részt vevő regisztrált szavazók mintegy 70 százaléka szerint elszálltak a megélhetési költségek, 60 százalékuk szerint a gazdaság rossz irányba halad, míg 65 százalékuk ugyanezt mondta a bevándorlási politikáról.

A legnagyobb problémának a demokrácia veszélyeztetését, a migrációt és a gazdasági ügyeket tekintik a választók. A megkérdezettek közül nyolc százalékponttal többen gondolják, hogy ezekre a kérdésekre Trump kínál jobb megoldást.

A republikánus jelölt azonban rosszul szerepelt annál a kérdésnél, hogy ki képes jobban kezelni a politikai szélsőségeket és a demokráciát fenyegető veszélyeket. Harris a megkérdezettek 42 százalékában ébreszt bizalmat ez ügyben, míg Trump csupán 35 százalékuk számára hiteles. Az abortuszhoz és az egészségügyhöz kapcsolódó problémákra is inkább a demokratáktól várnak választ az emberek.

Trump még mindig csodálja Putyint, Biden meg káromkodik, mint a kocsis – kitálal a Watergate-ügy veteránja

Októberi meglepetésként érkezett az amerikai elnökválasztási kampányba Bob Woodward új könyve, amely fölélesztette az aggodalmakat Trump Putyin iránti szimpátiájával kapcsolatban, és megerősítette, hogy Biden nem szíveli Netanjahut.

Mindamellett, hogy a hibahatáron belüli eredményből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, két hét alatt sok minden változhat. A szélsőségesen többségi amerikai választási rendszerben elsősorban nem a szövetségi szint, hanem a csatatérállamok számítanak fej fej melletti országos eredmény esetén. Trump a 2016-os választásokon úgy diadalmaskodott az elektori kollégiumban és nyerte meg a választásokat Hillary Clintonnal szemben, hogy országos szinten 2 százalékponttal a demokrata jelölt javára billent a mérleg. A felmérések szerint Harris és Trump jelenleg a csatatérállamokban is fej fej mellett áll.

A kutatás arra utaló jeleket is tartalmaz, hogy a választók – különösen a demokraták – talán lelkesebbek most, mint a 2020 novemberi elnökválasztás előtt, amikor a demokrata Joe Biden legyőzte Trumpot. A megkérdezett regisztrált szavazók 79 százaléka mondta, hogy biztosan elmegy szavazni. Pártokra bontva ez 87-84 százalék a demokraták javára.

A legfontosabb közvélemény-kutatások és felmérések eredményét egyesítő és szintetizáló statisztikai modellek azt mutatják, hogy szövetségi szinten és a csatatérállamokat összevetve is lényegében döntetlen az állás.

Az amerikaiak nem Biden-Trump-visszavágót akartak, de azt kapják

A gyakorlatilag elnökjelöltnek tekinthető Donald Trumpot vakon követik a republikánusok, Joe Bident pedig jobb híján a demokraták. Négy év után újra két kibékíthetetlen világ csaphat össze az USA-ban.

Hirdetés
Világ Földes András 2024. december. 27. 16:27

Libanonban értettem meg, hogyan durvulhatott be ennyire a Közel-Kelet - Földes András videója

Hogy történhetett, hogy Izrael Libanont bombázta, de Szíriában dőlt meg a rezsim? A legfeszültebb időszakban utaztam az ostromlott országba, ahol közelről láttam a Hezbollah elleni háborút. Miért támogatja a libanoniak egy része Izraelt? Hogyan ejtette túszul a Hezbollah egész Libanont? Hogy lehet kilőni egyetlen emeletet egy toronyházból? Szellemvárosokban forgattam, ahol nem csak a bombázásoktól, de a lincselésre kész lakóktól is tartani kellett. Nézze meg Földes András teljes riportfilmjét.