Világ Földes Márton 2024. október. 16. 17:24

Magyar mintára fegyverkezik Olaszország

A Lynx és Panther eszközöket az olasz Leonardóval alapított vegyesvállalattal gyárthatja a Rheinmetall. A honvédség után a második ország is rendszeresítheti a hiúzokat. Kukázható az „európai tankprojekt”?

Olaszország a német Rheinmetalltól szerez be új gyalogsági harcjárműveket és harckocsikat, közös vegyesvállalat fogja gyártani a Lynx- és Panther-alapú haditechnikai eszközöket – olvasható a szerződés aláírásáról szóló, a napokban kiadott közleményben, miután már nyáron egyetértési nyilatkozatot írtak alá az érintett cégek.

A legnagyobb német és a világon kategóriájában huszadik Rheinmetall vegyesvállalatot alapít a Leonardo globálisan tizenegyedik, vezető olasz hadiipari céggel. Az olasz haderő által megrendelt eszközök túlnyomó részét az újonnan létrejövő Leonardo Rheinmetall Military Vehicles (LRMV) nevű vegyesvállalaton keresztül fogják gyártani, amelyben 50-50 százalék az anyacégek részesedése.

A LRMV székhelye Rómában lesz, operatív központja pedig a Földközi-tenger partján fekvő La Speziában, amely a szárazföldi járműgyártás olaszországi központja. A Leonardo 50 százalékos munkarészt vállal, a Rheinmetall 40 százalékot, a fennmaradó tízet pedig a Rheinmetall olaszországi létesítményei adják.

Olaszország régóta tervezi modernizálni a szárazföldi eszközparkját, majd több alternatíva közül mind a két típusban a Rheinmetallra esett a választás. Az megállapodás keretében 1050 új gyalogsági harcjárművet gyártanak az olasz hadsereg számára, amelyek a német hadiipari óriás Lynx típusán alapszanak és az elöregedő olasz Dardo járműveket váltják fel. A 15 milliárd eurós beszerzés 16 különböző variációra szól, az első leszállítás két éven belül esedékes és 2040-re fut ki. Ezután – a magyar modellhez hasonlóan – az olaszországi gyártókapacitás exportra is termelhet.

Harckocsiból a Rheinmetall fejlesztés alatt álló Panther KF51 lesz az alapja az olasz eszközöknek, amelyek a szintén öregedő Ariete típusú páncélosokat fogja váltani. A 132 darabos megrendelést egy 8 milliárd eurós program keretében 2035-ig szállítják le, az első harckocsit pedig két és fél-három év múlva vehetik át az olaszok.

Rákapcsolt a fegyvergyártásban a “békepárti” kormány

Rekordarányban költi a pénzt fegyverekre a kormány. Az épülő magyar hadiipart egyelőre csak a saját hadsereg fejlesztésére szánják, az exportot ugyanis blokkolja a kapacitáshiány és a kormány „békepártiként” kommunikált álláspontja.

A közleményből kiderül, hogy a Leonardo lesz felelős az eszközök fegyver- és elektronikai rendszereiért, míg – kizárásos alapon – a Rheinmetall elsősorban megáért a platformért. Az olaszok tehát a saját igényeik szerint szerelik fel a már létező alapot.

Armin Papperger a Rheinmetall vezérigazgatója azt mondta, hogy az olasz igények kielégítése után is jelentős piaci lehetőség marad a partnerországokban, mivel a világon hozzávetőleg ötezer rendszerben lévő harckocsi több mint 35 éves. A koprodukcióban készülő eszközök a világ legfejlettebbjei lesznek – jósolta Roberto Cingolani, a Leonardo vezérigazgatója.

A magyar modellhez hasonló megállapodás európai szinten is precedensértékű lehet: a kontinens országai jelentős haderőfejlesztés és -bővítés előtt állnak, miután az orosz–ukrán háború tanulságai rámutattak az elhanyagolás szülte hiányosságokra, ám a blokk védelmi ipara nem tudja kellő mértékben bővíteni a gyártási kapacitását, miközben az EU – versenytársakhoz képest apró – „belföldi” hadiipari cégei versenyhátrányban vannak a gigantikus amerikai és ázsiai vállalatokkkal szemben. Annak ellenére, hogy technológiailag világelső az európai termékek minősége, méretgazdaságossági okok miatt lassabb és drágább a gyártás, Lengyelország és több más európai állam úgy orvosol, hogy főképp amerikai és koreai, a blokkon kívüli forrásból vesz haditechnikai eszközöket. Ezek a beszerzések nem párosulnak kihelyezett gyártókapacitással, ellenben gyorsabban beérnek. A versenyképességi problémákra a védelmi ipar kapcsán is rámutatott a közelmúltban kiadott Draghi-jelentés.

Nem csak Amerika, Kína is előzi az európai hadiipart, ami csak az országok összefogásával fejlődhetne

Az Európai Unió történelme során talán most először van lehetőség az együttműködésre a hadiiparban – feltéve, hogy a tagállamok hajlandók kiengedni kezükből védelempolitikai ügyeiket.

A mostani megállapodás erre jelenthet gyógyírt, másfelől zárójelbe teszi az érlelődő „európai tank” koncepciójának relevanciáját. Az EMBT névre hallgató összeurópainak szánt harckocsiprojekt alapvetően német–francia együttműködés. Előbbi részéről a Magyar Honvédség által is rendszeresített Leopard 2 típust igy gyártó Krauss-Maffei Wegmann (KNDS) cég (és közvetve a Rheinmetall) képviseli, míg utóbbi országot a francia Nexter. Az európai szinten Leopard utódjának szánt koprodukciós megoldás termékei iránt több érdeklődő ország is volt, köztük Olaszország, ám a jelek szerint Róma más úton, és a franciák kihagyásával indult el.

Ennek ellenére Papperger azt mondta, hogy a Leonardóval kötött megállapodás nem befolyásolja az új európai harckocsi KNDS-szel való megépítése iránti elkötelezettségét, amely szerinte csupán 2040-re készül el. „Jelenleg háború van, és a következő tíz évben szükség van gyalogsági harcjárművekre és harckocsikra” – mondta, majd leszögezte, hogy ettől nem kell temetni az európai harckocsiprogramot.

Elkészült az első Lynx a Rheinmetall magyarországi gyárában

A honvédelmi miniszter ünnepelt Zalaegerszegen.

A történések magyar szempontból is fontosak. Egyfelől a a Lynx gyalogsági harcjárműveket a világon elsőként, és máig egyedüliként rendszeresítette a honvédség, ami – papíron akármilyen ígéretesnek tűnik – nemhogy harci tapasztalattal nem bír, hanem még más ország sem szerezte be. Ezen változtat a mostani olasz üzlet, amelyet ráadásul a magyar modellt követve, kihelyezett gyártókapacitással ütnek nyélbe. Persze azzal a különbséggel, hogy a Rheinmetall magyar leányvállalatában 51 százalékkal az anyacégnek van többsége. (Nem mellesleg az amerikai haderő gyalogsági harcjárművekre kiírt közbeszerzésén is versenyben van a Lynx.) Másfelől a KF51 Panther harckocsi fejlesztésében Magyarország is érdekelt, az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. még Palkovics László vezetése alatt tavaly írt alá megállapodást a közös fejlesztéséről, majd gyártásról, amelybe a magyar kormány mintegy 120 milliárd forinttal szállhat be.

Kép: Lynx gyalogsági harcjármű zalaegerszegen

Magyar hadiipar – ’56 tanulsága vagy sem, de ezen a téren határozottan reagált a kormány az orosz invázióra

Magyarország az európai védelmi ipari fejlesztések eminens tanulója: miközben az unió hadiipari és versenyképességi programjai még csak most jelölik ki a feladatokat, az Orbán-kormány – a németekre támaszkodva – már a termelés beindításánál tart.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.