Az izraeli kormányfő haragját az váltotta ki, hogy a francia elnök az Izraelnek a Gázai övezetben folytatott háborúját segítő fegyverszállítmányok leállítására szólított fel.
„Miközben Izrael az Irán vezette barbár erőkkel harcol, minden civilizált országnak mellé kellene állnia. Macron elnök és más nyugati vezetők azonban fegyverembargót követelnek Izrael ellen. Szégyelljék magukat” – jelentette ki Benjamin Netanjahu a Guardian tudósítása szerint.
Netanjahu felháborodását Emmanuel Macron francia elnök azon nyilatkozata váltotta ki, miszerint le kellene állítani az Izraelnek szánt azon fegyverszállítmányokat, amelyek segítik a Gázában vívott háborúja folytatásában.
A francia elnök ezzel egyértelműen Washingtonnak üzent, hiszen a franciák ilyen fegyvereket nem szállítanak Izraelnek. Macront emellett érzékenyen érinthette az is, hogy Izrael végül elutasította azt a 21 napra szóló tűzszüneti tervet, amit korábban a franciák az amerikaiakkal együttműködésben tettek le az asztalra.
A libanoni kormány szerint ráadásul a tűzszünetben partner lett volna a Hezbollah is, ám mielőtt megköthették volna, az izraeliek végeztek a szervezet vezetőjével, Haszan Naszrallahhal.
Libanon hagyományosan jó francia kapcsolatokkal rendelkezik, ezért is fontos Macron számára, hogy az országból ne legyen egy újabb Gázai övezet.
Emellett a francia elnök úgy véli, hogy a fegyverszállítmányok leállítása lehetővé tenne egy olyan politikai megoldást, amire Izrael és a teljes Közel-Kelet biztonsága érdekében szükség volna.
Macron továbbá azt is bejelentette, hogy nemzetközi konferenciát hív össze Libanon segélyezésére, és azt is szeretné elérni, hogy libanoni kormánycsapatok biztosítsák az ország Izraellel közös határát.
A francia államfő kijelentéseit üdvözölte a libanoni kormány, Egyiptom, Katar és a Palesztin Hatóság is.
Feltűnő azonban, hogy az amerikaiak nem sietnek túlzottan elítélni Izrael libanoni offenzíváját, aminek a lap szerint köze lehet ahhoz, hogy egy Amerikában élő libanoni tudóst szeretnének az ország államfőjének megtenni. Libanonnak két éve nincs elnöke, a választások ellehetetlenítésében a Hezbollahnak is jelentős része van, így az iráni proxiszervezet meggyengítése a helyi amerikai érdekeket is szolgálja, ugyanakkor ez a törekvés érthetően zavarja a Libanonban hagyományosan „otthon lévő” franciákat.