Több tízezren csatlakoztak a kezdeményezéshez, remélve, hogy az országban sokkal komolyabban veszik majd az egészségügyi dolgozók biztonságát.
Több ezer orvos sztrájkol India-szerte, miután megerőszakoltak és meggyilkoltak egy rezidenst. A tüntetők ezzel próbálják elérni, hogy komolyabb biztonsági intézkedéseket vezessenek be az egészségügyi dolgozók védelme érdekében. Az Indiai Orvosi Kamara 2015-ös felmérése szerint az orvosok 75 százaléka tapasztalt már meg valamilyen formában erőszakot – írja a CNN.
A fiatal nő holttestét múlt pénteken találták meg a Kolkata városában található orvosi egyetem és oktatókórház egyik termében, hétfőn pedig több régióban is arra szólították fel a szakmai szervezetek az állami kórházakban dolgozó orvosokat, hogy határozatlan időre függesszék fel az elektív ellátást.
A Rezidens Orvosok Szövetsége szerint harmincezren csatlakoztak a sztrájkhoz, és vélhetően ez a szám növekedni fog. „A fiatal orvosnő meggyilkolása nem az első, és nem is az utolsó ilyen eset, amennyiben nem születnek megfelelő intézkedések” – áll a szövetség az egészségügyi miniszternek címzett, kedden megosztott közleményében, amelyben az orvosok munkakörülményeinek, illetve a most történt tragédia alapos kivizsgálását követelik.
Mamata Banerdzsi nyugat-bengáli főminiszter azt mondta, hogy megdöbbenéssel értesült arról az esetről, és a tüntetőkhöz hasonlóan ő is szeretné, ha gyorsan kivizsgálnák az ügyet. A rendőrség egy gyanúsítottat már le is tartóztatott.
Indiában komoly problémát okoz a nők ellen elkövetett erőszakos cselekmények magas száma, a bűnügyi nyilvántartás szerint 2022-ben összesen 31 516 nemi erőszakról érkezett bejelentés. Ez átlagosan 86 esetet jelent naponta, és szakértők szerint a valós szám ennél sokkal magasabb, csak sokan vannak, akik nem mernek a hatóságokhoz fordulni.
Eddig a legnagyobb visszhangja annak a 2012-ben történt esetnek volt, amikor egy buszjáraton többen megtámadtak egy 23 éves nőt és a vele lévő férfit, és a megerőszakolt lány olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy két hét múlva a kórházban elhunyt.
Az egész országra kiterjedő tiltakozások, valamint a nemzetközi sajtóban megjelent cikkek hatására a következő évben szigorítottak az akkor hatályos törvényeken, de ettől sem csökkent drasztikusan a szexuális bűncselekmények száma. Az áldozatok és a jogvédők szerint a kormány részéről sokkal komolyabb intézkedésekre lenne szükség.