Világ hvg.hu 2024. augusztus. 02. 08:25

Üröm az örömben: a WSJ köszönti szabaduló újságíróját, de figyelmezteti az amerikai kormányt

A Wall Street Journal vezércikkben üdvözli, hogy a lap tudósítója csaknem 500 nap után kiszabadult Putyin gulágjáról, ám egyben arra figyelmeztet, hogy nem Gershkovich lesz az utolsó túsz, ha nem változik meg az amerikai politika.

Evan Gershkovich rettenetes kínszenvedéseken ment át az orosz fogságban – írja saját munkatársáról a Wall Street Journal, és hozzáteszi: a csereügylet ugyanakkor rávilágít, hogy

egyes diktátorok túszszedéssel igyekeznek terjeszteni a terrorizmust külföldön.

A szerkesztőség elismeréssel adózik a Fehér Háznak a bonyolult megoldásért, hiszen több ország álláspontját kellett összehangolni a siker érdekében. Külön is tiszteleg Scholz kancellár előtt, mivel az elengedte a Putyin által annyira áhított bérgyilkost, aki máskülönben örökre a rács mögött maradt volna, miután Berlinben 5 éve agyonlőtt egy csecsen emigránst. A kancellár bevállalta, hogy politikai támadások érhetik a közreműködés miatt.

Emberkereskedelem orosz módra, azaz így cserél foglyokat a Kreml és a Nyugat

A hidegháború vége óta legnagyobb fogolycserét hajtották végre Oroszország és a Nyugat között, 26 személy nyerte vissza a szabadságát. A fogolycsere jól jöhet a Fehér Háznak, de lehetnek negatív következményei is.

Az újság arra tippel, hogy munkatársa azért került az orosz hatóságok célkeresztjébe, mivel igen komoly jelentéseket írt a háború hatásairól, így szembekerült a Kreml propagandájával. Letartóztatása egyben üzenet volt a szakma többi képviselőjének, hogy az igazság kimondása arrafelé a foglalkozással együtt járó kockázat.

Bizonyítékot azonban nem terjesztettek elő a vád alátámasztásra, de igazából nem is volt ilyen. Gershkovich csupán gyalognak számított az orosz elnök játszmájában, amely azt célozta, hogy túszok segítségével csikarja ki az általa kivezényelt gyilkosok szabadon engedését.

A szörnyű tény az, hogy Oroszország és más bűnös rendszerek azért fognak le túszokat, mert az már bevált. Putyinnak a haja szála nem görbült meg a történtek miatt, csak a sajtója lett rosszabb, de azzal nem törődik. Viszont mondhatja ezután a bérgyilkosoknak, ha valakit el akar tetetni láb alól, hogy ha lebuknak, nem kell aggódniuk, mert megvan a stratégiája, miként érje el az elengedésüket.

Amerika számára az volna tanácsos, ha elriasztaná a túszejtőket. Azaz értésükre adná, hogy megfizetnek érte, ha amerikaiakat dugnak rács mögé. Az USA jelenleg gyengének látszik és ez kedvezőtlenül hat a sajtószabadságra, valamint az amerikai állampolgárokra a határokon túl.

Az újság nem érti, hogy a Biden-kormányzat az ügy kipattanása után miért nem folyamodott megfelelő válaszlépésekhez. Ám valamit tenni kell, mert különben többen is Gershkovich sorsára juthatnak. A túszszedők próbát tesznek majd az új amerikai elnökkel is.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.