Világ hvg.hu 2024. június. 29. 10:39

Lépjen vissza – kéri Bident vezércikkében a The New York Times szerkesztősége

A legjobb esély akkor adódik a nemzet lelkének megmentésére Trump rosszindulatától, ha a demokraták belátják, hogy Biden helyett egy potensebb elnökjelöltet kell választani.

Az amerikai napilap vezércikke azzal szembesíti Joe Biden elnököt:

az Egyesült Államok érdekében le kell mondania arról, hogy ismét ő legyen a demokraták elnökjelöltje.

A szerkesztőség álláspontja szerint Biden joggal állítja, hogy november 5-én az USA demokráciájának jövője dől el. Kihívója, Donald Trump viszont ismét csak bizonyította, hogy veszélyt jelent a jogállamra, méltatlan a köz bizalmára, akinek hívei nyíltan bevallották, hogy felhatalmazást kívánnak neki adni a legrémesebb ígéretei és fenyegetései beváltására.

Washington Post-gyorsértékelés az elnökjelöltek tévévitájáról: Biden többször megbotlott, Trump hamis állításokat tett

Az amerikai lap 5 pontban szedte össze az elnökjelölti vita leglényegesebb tanulságait.

A jelenlegi elnök viszont már nem az az ember, aki négy éve volt, amikor legyőzte Trumpot az elnökválasztáson. A két nappal ezelőtti vitán arról kellett volna meggyőznie a közvéleményt, hogy képes megfelelően ellátni a hivatalát, de nem járt sikerrel: csupán egy nagy közszolga árnyékának tűnt. Nehezen tudta elmagyarázni, mit érne el a második ciklusa alatt vagy reagálni Trump provokációira, hazugságaira, felelősségre vonni a kudarcaiért és a rettenetes terveiért. Nem egyszer még az is gondot okozott neki, hogy kikeveredjen a saját mondatából. És bár csodálatra méltó elnök volt, a vezetése idején az ország újra felvirágzott és megkezdődött a hosszú távú kihívások kezelése, az elődje által okozott sebek begyógyulása, most azzal tenné a legnagyobb szolgálatot a hazájának, ha bejelentené, hogy kiszáll.

Az újságírók szerint Biden hazárdjátékba kezdett, pedig a demokraták között akadnak olyan politikusok, akik potensebb alternatívái lennének egy második Trump-elnökségnek. A pártnak nincs oka arra, hogy kockáztassa az Egyesült Államok stabilitását és biztonságát azzal, hogy arra kényszerítse az embereket: Trump vagy Biden hiányosságai közül válasszanak.

Az amerikaiak nem Biden-Trump-visszavágót akartak, de azt kapják

A gyakorlatilag elnökjelöltnek tekinthető Donald Trumpot vakon követik a republikánusok, Joe Bident pedig jobb híján a demokraták. Négy év után újra két kibékíthetetlen világ csaphat össze az USA-ban.

Ha megy, azzal kínálja a legnagyobb esélyt a nemzet lelkének megmaradására – érvelnek a The New York Times újságírói, akik szerint az igazság az, hogy Biden elbukta a saját maga által választott vizsgát – ő hívta ki Trumpot vitázni és az időpontot is ő jelölte meg –, nem sikerült bizonyítania, hogy alkalmas jelölt. Van azonban még idő találni valakit helyette.

Tragédia ugyanakkor, hogy a republikánusok nem nem néznek mélyebben a saját lelkük mélyére a vita után, hiszen Trumpról csak azt lehetett megállapítani az elhangzottak alapján, hogy ki kellene zárni a versenyből: hantázott, szakadatlanul és visszatérően. Olyan tervekről beszélt, amelyek ártanának az amerikai gazdaságnak, aláásnák az állampolgári jogokat és roncsolnák az Egyesült Államok kapcsolatait más országokkal. Azt sem volt hajlandó kijelenteni, hogy ha veszít, elfogadja a vereséget.

A szerkesztőség úgy látja, „a nemzet lelkét” leginkább az mentheti meg Trump rosszindulatú ténykedésétől, ha a demokraták elismerik, hogy Biden nem folytathatja a versenyt, és olyasvalakit választanak helyette, aki le tudja győzni a kihívóját novemberben.

Biden és Trump megmutatta igazi arcát a tévévitában, az egész világ megdöbbent

Több tekintetben is történelminek bizonyult Joe Biden és Donald Trump magyar idő szerint péntek hajnali elnökjelölti vitája, ami után a demokraták pánikba estek, a világ pedig elképedve nézhette, hogy kettejük közül kerülhet ki az egyetlen szuperhatalom vezetője. Nagy Gábor írása.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.