Világ hvg.hu 2024. május. 27. 05:31

Lángokban áll egy rafahi menekülttábor az izraeli támadás után, legalább 35-en meghaltak

A rafahi támadásra azt követően került sor, hogy az IDF szerint a Hamász vasárnap több hónap után először lőtt rakétákat Tel-Avivra.

Izrael csapást mért Rafahban egy menekülttáborra, a gázai egészségügyi minisztérium és palesztin orvosok szerint legalább 35 ember meghalt – írja a CNN.

A közösségi médiába felkerült felvételek szerint hatalmas tűz van a helyszínen. A megcélzott területen egy konténer állt, amely több tucat családnak nyújtott menedéket. Az izraeli hadsereg közölte, hogy csapást mért a Hamász egyik táborára a térségben, megölve a militáns csoport két magas rangú tisztviselőjét. A támadásban meghalt Jaszin Rabiát, aki a Hamász parancsnoka volt Júdeában és Szamáriában, valamint Khaled Nagart, aki a Hamász egyik magas rangú tisztviselője volt ugyanezen területeken.

A gázai hatóságok és a Palesztinai Vörös Félhold Társaság (PRCS) közölte, hogy a célba vett területet, Rafahtól északnyugatra fekvő Tal al-Sultant Izrael „biztonságos zónának” jelölte ki. A rafahi támadásra azt követően került sor, hogy az IDF szerint a Hamász vasárnap több hónap után először lőtt rakétákat Tel Avivra.

A halottak és a sebesültek többsége nők és gyermekek voltak – közölte a gázai egészségügyi minisztérium, hozzátéve, hogy egyetlen rafahi kórház sem volt képes befogadni a sebesülteket.

A Hamász „mészárlásnak” nevezte a támadást, és közölte, hogy személyesen az amerikai kormányt és Joe Biden elnököt teszi felelőssé. A Hamász szerint Izrael nem hajtotta volna végre a csapásokat „amerikai támogatás nélkül, és anélkül, hogy zöld utat kapott volna Rafah lerohanásához, annak ellenére, hogy a város túlzsúfolt volt a lakóhelyüket elhagyni kényszerült állampolgárokkal”. A Hamász azonnali nemzetközi beavatkozást követel.

Nyitókép: X/sahouraxo

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.